Otojen hamstring tendonları ile artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu tedavi sonuçlarımız
Clinical results of arthroscopic ACL reconstruction with hamstring tendons
  1. Tez No: 414871
  2. Yazar: ONUR KAYATEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ALİ MURAT DÜLGEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ : İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ocak 2012- Ocak 2015 tarihleri arasında, hamstring otogrefti ile artroskopik ön çapraz bağ tamiri yapılan hastaların tedavi sonuçlarının değerlendirilmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM : Çalışmamızda toplam 31 hastanın sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Transtibial ve anatomik yöntem kullanılan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası diz eklem hareket açıklıkları, instabilite ve meniskopatiye yönelik fizik muayene testleri not edildi. Fonksiyonel değerlendirmede Lysholm değerlendirme skalası kullanıldı. Lysholm diz değerlendirme skalasında 95 puan ve üzeri alan mükemmel, 84-94 arasında alan iyi, 65-83 arasında alanlar orta, 64 puan ve altı alanlar kötü olarak değerlendirildi. BULGULAR : 31 hastanın tamamı erkekti. Opere edilen hastalarda ortalama yaş 28,6 (dağılım:18-49) bulundu. Ortalama takip süresi 25,3 ay olarak hesaplandı (dağılım:10-42). Etyolojide en sık sebep, 22 hasta ile spor travması olduğu görüldü (%70,96). Başvuruda en sık şikayeti diz ağrısı (22 hasta - %70,96) ve dizde boşalma hissiydi (12 hasta - %38,7). Hastalar yaralanmadan sonra ortalama 19 ayda opere edildiler(dağılım:1-120). Rekonstrüksiyon, 18 hastada anatomik (transportal), 13 hastada transtibial yöntem ile gerçekleştirildi. Son kontrollerde 5 hastada (%16,1) diz ağrısı, 3 hastada (%9,6) dizde boşalma şikayetinin devam ettiği görüldü. 2 hastada (%6,4) yara çevresinde uyuşukluk şikayeti mevcuttu. 22 hastanın hiçbir şikayeti yoktu (%70,9). Eklem hareket açıklıkları kontrolünde bir hastada da 20 derece fleksiyon kısıtlılığı izlendi. Ekstansiyon kısıtlılığı, hiçbir hastada gözlenmedi. 11 hastanın (%35.4) quadricepsinin karşı tarafa göre atrofik olduğu görüldü. Ameliyat öncesi 53,8 olan (31-63) Lysholm skor ortalaması ameliyat sonrası 90,1 (64-100) olarak bulundu. İki hastada (%6,4) postoperatif erken dönemde yüzeyel yara enfeksiyonu gelişti. Intraartiküler enfeksiyon ile karşılaşılmadı. Hastaların hiçbirinde derin ven trombozu, kompartman sendromu veya artrofibrozis komplikasyonu ile karşılaşılmadı. SONUÇ : Günümüzde ön çapraz bağ rüptürlerinin cerrahi tedavisi, konservatif tedaviye nazaran daha ön planladadır. Uygun hastalarda, kullanılan yöntemden (transtibial, anatomik) bağımsız olarak, hamstring otogrefti ile yapılan ÖÇB rekonstrüksiyonları, hasta memnuniyetinin yüksek olduğu, tatminkar başarı oranlarına sahip ve güvenli cerrahi girişimler olarak kabul görmektedir. Anahtar sözcükler : Ön çapraz bağ, hamstring grefti, tek bant
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES : Our aim is to evaluate the clinical results of ACL reconstruction using autogenous hamstring tendons, between January 2012– January 2015 at the Orthopedics and Traumatology Clinic of Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. MATERIAL and METHOD : In our study, 31 patients were evaluated retrospectively. In both transtibial and anatomic reconstruction methods, patients were examined for any limitation of motion, instability and meniscopathies, pre- and postoperatively. Functional outcome was assessed with Lysholm scoring system. The Lysholm score is expressed nominally and ordinally, with a score ranging from 95 to 100 points regarded as“excellent”; 84 to 94 points,“good”, from 65 to 83 points,“fair”, and“poor”when values were equal or below 64 points. RESULTS : All 31 patients were men. Average age was 28,6 (from 18 to 49). Mean follow up time was 25,3 months, ranging from 10 to 42. In this study, the most common cause of ACL injury founded as sports trauma and 22 patients (%70,96) were injured during sportive activities. Most common complaint of patients at intial assessment was knee pain (22 patients, %70,96) and“giving way”(12 patients, %38,7). Average time between injury to surgery was found 19 months, ranging from 1 to 120 months. Transtibial method was chosen in 13 patients and anatomical in 18 patients. At final assessment, 5 patients (%16,1) complained about knee pain and 3 patients (%9,6) had ongoing instability and also 2 patients (%6,4) had paresthesia around surgical site. 22 patients (%70,9) had no complaint. Range of extension was full in all patient after surgery but 1 patient had limitation at last 20 degrees of flexion. Quadriceps atrophy was found in 11 patients (%35,4). Preoperative Lysholm score average was 53,8 (31-63) and improved after surgery, 90,1 (64-100) postoperatively. 2 patients (%6,4) had superficial surgical site infection. Any of patients diagnosed with intraartricular infection, deep vein thrombosis, compartment syndrom or arthrofibrosis. CONCLUSION : Today, surgical treatment of ACL injury is more popular than conservative treatment. Regardless of surgical method (transtibial or anatomical), ACL reconstructions with autogenous hamstring tendons, has satisfactory outcomes and also accepted as successful, safe surgical interventions. Key words : ACL reconstruction, hamstring graft, single bundle