Üst ekstremite cerrahisi için ultrasonografi ile infraklavikuler blok uygulanan hastalarda preempitif pregabalinin postoperatif analjeziye etkisinin araştırılması
The investigation of preemptive pregabalin's effect on postoperative analgesia in patient's who undergo upper extremity surgery with ultrosonografi guided infraklavikular block
  1. Tez No: 414914
  2. Yazar: YAĞMUR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN EROĞLU, DOÇ. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: İnfraklaviküler blok, el ve ön kol cerrahisinde sık olarak uygulanmaktadır. Nöropatik ağrı ve kronik ağrıdaki etkinliği kanıtlanmış olan pregabalin son zamanlarda preoperatif uygulamalarının postoperatif ağrıyı azalttığı bildirilmektedir. Bu çalışmada; infraklavikuler blok ile el ve ön kol cerrahisi geçirecek olgularda, ameliyattan 1 saat önce tek doz alınan 150 mg pregabalinin; blok özellikleri ve postoperatif analjezi üzerine etkisinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. YÖNTEMLER: Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onayı alındıktan, sonra çalışmamıza el ve ön kol cerrahisi uygulanmış 18-65 yaş arası, ASA I-IΙ grubu 60 hasta alındı. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen 60 olgu randomize olarak iki gruba ayrıldı; Grup P'ye (n=30) cerrahiden 1 saat önce 150 mg pregabalin ve Grup K'ya (n=30) plasebo tablet verildi. Rutin monitörizasyon sonrası infraklaviküler blok uygulandı. Tüm olguların solunum ve hemodinamik parametreleri, aksiller blok özellikleri, sedasyon skorları, postoperatif ağrı şiddeti, ilk ağrı başlama ve ilk analjezik gereksinim zamanları kaydedildi. BULGULAR: Demografik veriler, hemodinamik ve solunum ile ilgili değişkenler, infraklavikuler blok özellikleri açısından gruplar arasında fark yoktu. Postoperatif ağrı skorlarının (VAS) 12. saat, 24.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: İnfraclavicular block is frequently implemented in the surgery of hand and fore hand. It has been reported that preoperative implementations of Pregabalin the activity of which was approved on neurophaeutic and chronicle pains reduce the postoperative pains. To evaluate the effects of preoperative, single dose 150 mg Pregabalin on block characteristics and postoperative analgesia in patients who undergo hand and forehand surgery with infraclavicularblock. METHODS: After the consent of the Ethics Committee and the written consent of the cases were taken, cases from ASA I-II aged between 18 and 65, 60 patient who had surgery of hand and forehand surgery were taken into our study. Sixty patients were randomly divided into two groups: Group P (n=30) received 150 mg Pregabalin and Group K (n=30) received a placebo capsule 1 hour before the surgery. After routine monitoring, infraclavicular block was performed. Respiratory and haemodynamic parameters, block characteristics, sedation scores, severity of postoperative pain, time of onset of postoperative pain and analgesic requirement time and VAS scores were recorded. RESULTS: While the demographic data haemodynamic parameters, characteristics of infraklavicular block, were similar between the groups.