Üst ekstremite cerrahilerinde, usg eşliğinde uygulanan infraklavikular bloğun, perfüzyon indeksi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation about the effects of ultrasound guided infraclavicular block in upper limb surgeries on perfusion index
  1. Tez No: 434662
  2. Yazar: BAYRAM FURKAN CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Periferik sinir bloğu sonrası başarılı bir bloğun yeterliliğini değerlendirmek için, son dönemlerde pulse oksimetre teknolojisi ile ölçülen Perfüzyon İndeksi ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada; üst ekstremite cerrahisi geçirecek vakalarda ultrasonografi eşliğinde uyguladığımız infraklavikular bloğun, blok başarısını ve yeterliliğini değerlendirmede geleneksel yöntemler ile perfüzyon indeksinin etkilerini karşılaştırılması amaçlandı. Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Etik Kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından el, ön kol, kol cerrahisi geçirecek ASA I-II grubuna giren 18-70 yaş arası 30 hasta çalışmaya alındı. Çalışmamız prospektif olarak yürütüldü. Tüm hastalara; 1mg/kg %0.5 bupivakain + 5mg/kg %2 prilokain + toplamda 45 mlt'ye tamamlanacak şekilde %0,9' luk NaCl eklenerek lokal anestezik solüsyon ile ultrason eşliğinde Lateral Sagittal İnfraklavikular Blok uygulandı. Hastaların bazal, 5. dk, 10. dk, 15. dk, 20. dk, 25. dk, 30. dk larda, kalp atım hızı, diyastolik kan basıncı, sistolik kan basıncı, ortalama arteryal kan basınçları, periferik oksijen saturasyonları, perfüzyon indeksi, soğuk duyusu kaybı testi ve pin prick testi, distal cilt sıcaklığı değerlendirilerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Recently, there are many researches about perfusion index which is measured by using pulse oximetry technology for evaluating the efficiency of peripheric nerve block. In this research; we aimed the comparison between perfusion index and conventional methods about evaluating the success and efficiency of ultrasound guided infraclavicular block which was made on patients who had upper limb surgery. 30 patients at the age of between 18-70 who will have a surgery of hand, forearm, arm by Orthopedics and Traumatology Department in ASA I-II groups are taken into this research after the patient's and Cumhuriyet University Research and Application Hospital Ethics Committee's approval are taken. Our research was made as prospective. Ultrasound guided Lateral Sagittal Infraclavicular block was applied to all patients with local anesthetic solution which was prepared as; 1mg/kg 0,5% bupivakain + 5mg/kg 2% prilokain + NaCl 0,9 % until reaching the solution limit of 45 cc. Basal values of heart rate, diastolic blood pressure, systolic blood pressure, mean arterial pressure, peripheric oxygen saturation, perfusion index, cold sensory loss test, pin-prick test and distal skin temperature and the values at the minutes of 5th, 10th, 15th, 20th, 25th, 30th are recorded.