Distal radius fraktürlerinde ultrason eşliğinde redüksiyon başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of the success of ultrasound-guided reduction of distal radius fractures
- Tez No: 414933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA KARBEK AKARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Çalışmanın esas amacı, distal radius fraktürlerinin ultrason eşliğinde redüksiyon başarısının artırılmasıdır. İkincil amacı tekrarlayan prosedürel sedasyon ve redüksiyon ihtiyacının azaltılmasıdır. YÖNTEM: Randomize kontrollü prospektif kesitsel nitelikteki çalışmamızda deplase distal radius fraktürü olan ve redüksiyon gereken 18 yaş üstü 119 hasta alındı. Olgu grubuna acil tıp asistanı tarafından dorsal, lateral ve horizontal olmak üzere üç planda ultrason yapılarak preredüksiyon fraktür görüntüleri elde edildi. Prosedürel sedasyon uygulanan hastalara ortopedi asistanı tarafından traksiyon ve kapalı redüksiyon işlemi uygulandı. Hastalarda redüksiyon işlemi sonrası alçıya almadan hemen önce acil tıp asistanı tarafından ultrasonla kırık redüksiyonunun başarısı kontrol edildi. Ultrason sonucu redüksiyonun gerçekleşmediği düşünülen hastalara, ortopedi hekimi tarafından tekrar redüksiyon amaçlı manipülasyon uygulandı. Kontrol grubu hastalara ultrason yapılmadı ve ortopedi hekimi tarafından standart redüksiyon işlemi uygulandı. Çalışmaya alınan hastaların postredüksiyon grafileri ortopedi uzmanı tarafından ve ultrason görüntüleri de acil tıp uzmanı tarafından redüksiyon başarısı açısından değerlendirildi. BULGULAR: Olgu grubunda redüksiyon başarısı ultrasonda %76,7 (n=46), grafide ise %75,0 (n=45) olarak bulundu. Ultrasonun redüksiyon başarısını değerlendirmedeki duyarlılığı %95,7 , özgüllüğü %92,9 , pozitif prediktiv değeri %97,78 , negatif prediktiv değeri % 86,67 saptandı. Olgu grubunun %75,0 (n=45) 'ında tek redüksiyonda tek manipülasyonda başarı sağlanırken, kontrol grubunda başarı %54,2 (n=32)'de kaldı. Olgu grubunda başarısız olan %25 (n=15) hastanın %46,7 (n=7) 'sinde ultrason eşliğinde tekrar manipülasyonlarla redüksiyon başarısı artırıldı. TARTIŞMA: Literatürle uyumlu olarak, çalışmamızda distal radius fraktürlerinin ultrason rehberliğinde redüksiyon başarısı artırıldı. Distal radius fraktürlerinde redüksiyon öncesi ultrasonda radial kısalık, multiple fragman ve distal fragmanda 40o üstünde dorsale açılanma tespit edildiğinde redüksiyon başarısının düşük olabileceği öngörülebilir ve cerrahi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
AIM: The main purpose of this study is increasing the reduction success of DRF.The secondary aim is decreasing the recurrent procedural sedation and reduction needs. METHOD: This is a randomized control, prospective cross-sectional study.119 patients with deplaced DRF injury, over 18 years old are included in case group.Prereduction fracture Ultrasonography(USG) were performed by observer.Prereduction fracture USG were performed by observer(emergency medicine resident) as dorsal, lateral and horizantal plan.Traction and closed reduction process were obtained by orthopedy residents.Reduction success was controlled by observer before casting.Patients detected as inappropriate reduction referred to orthopedy for revolution.In control group only standart reduction processes were performed without using USG.Post-reduction X-ray films were evaluated by orthopedy whereas USG by observer. FINDINGS: In this study, reduction success of USG-guided process is 76.7%(n=40) whereas by X-ray this rate is 75%(n=45) sensitivity of USG for evaluation of reduction success is 95,7 % and spesifitivity is 92,9 %.Positive predicted value is 97,78 %.Negative predicted value is 86,67 %.In case group 75 % (n:45) of patients fractures were reducted in the first time whereas in control group this rate is only %54,2 (n:32)25 % of case group (n:15) are failed to reducted are remanupulated and 46% of these (n:7) were reducted successfully which means increasing reduction success. DISCUSSION: Reduction success of DRF by using USG was increased parallel to litherature.In DRF by useing USG, prereductional detection of conditions which brings low reduction success(radius shortness, multiple fragment fractures, above 40o dorsal angulation of distal fragment) may be usefull for direct surgery referral.