Kronik obstrüktif akciğer hastalığının patogenezinde hipoksinin bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of hypoxia to some biochemical parameters at patogenesis of cronic obstructive lung disease
- Tez No: 414943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)'nda oluşan hipoksinin etkilediği düşünülen HIF-1α, VEGF-A, VEGFR-2 ve Anjiyostatin düzeylerinin KOAH hastalarında belirlenmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada (KOAH) tanısı konmuş toplam 60 hasta (30 birey hipoksik, 30 birey nonhipoksik) ve 30 sağlıklı kontrolün kan örnekleri değerlendirildi. Kontrol grubu, hasta grupla yaş ve cinsiyet açısından benzerlik gösteren; hipoksiye neden olacak herhangi bir hastalığı olmayan ve sigara içmeyen bireylerden oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubu serum örneklerinden, hypoxia inducible factor-1α (HIF-1α), vasküler endothelial growth factor-A (VEGF-A), vasküler endothelial growth factor reseptör-2 (VEGFR-2) ve anjiyostatin düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Sonuçlar SPSS (Ver: 22.0) programı ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda, hipoksik, nonhipoksik ve kontrol grupları arasında HIF-1α seviyelerindeki fark anlamlı (P=0,001, P0,05). Nonhipoksik gruptaki artış kontrol grubuna göre anlamsızdır (P>0,05) Anjiyostatin düzeylerinde ise gruplar arasındaki farklılık anlamsız bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine HIF-1α, VEGF-A, VEGFR-2 and Angiostatin levels considered to affected by hypoxia in COPD and to compare with the control group. In this study, the blood samples of 60 patients with COPD (30 individuals with hypoxia and 30 individuals without hypoxia) and 30 healthy controls were evaluated. Controls who non-smoker and without any pulmonary disease which can cause hypoxia, have got similar age and gender with patient group. Hypoxia-inducible factor -1α (HIF-1α), vascular endothelial growth factor-A (VEGF-A), vascular endothelial growth factor receptor-2 (VEGFR-2) and angiostatin levels were determined from serum samples of patient and control group, using ELISA method. The results were evaluated by the SPSS program (Ver: 22.0). According to results of our study, differences of HIF-1α level was found statistically significant between hypoxic, non-hypoxic and control groups (P=0,001, P 0.05).The increase in non-hypoxic group was not significantly according to the control group (p>0.05). Furthermore angiostatin level was not found statistically significant between all groups (p>0.05).