Bipolar bozukluğu olan ve lityum tedavisi alan hastalarda böbrek fonksiyonlarının farklı yöntemlerle değerlendirilmesi
The evaluation of lithium's effects on kidney functions with different methods in bipolar affective disease
- Tez No: 414949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM SÜREYYA ÇERÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bipolar bozukluk tedavisine yönelik son yıllarda giderek artan sayıda alternatif ilacın ortaya çıkmasına karşın Li halen ilk sıra tedavi seçeneklerinden birisidir. Uzun süreli tedavi söz konusu olduğundan, Li'a bağlı ortaya çıkabilecek metabolik yan etkiler önem taşımaktadır. Bunlar arasında en sık tiroid ve böbrek işlevlerine olan etkileri görülmektedir. Li'un böbrek fonksiyonlarına etkileri hafif düzeyde idrar volüm artışından son dönem böbrek yetmezliğine kadar geniş bir yelpazede olabileceği bildirilmektedir. Bu nedenle Li kullanan hastalarda böbrek fonksiyonlarının düzenli olarak takip edilmesi, olası zararlı sonuçların erken fark edilmesini ve önlem alınmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, Li'un kullanım süresine bağlı olarak böbreğin glomerüler fonksiyonlar üzerine oluşturabileceği etkileri tespit etmeyi amaçladık. Bunun içinde Li tedavisi alan 49 hastayı ve böbrek patolojisi saptanmamış 16 sağlıklı bireyi çalışmaya dahil ettik. Hastaları Li kullanım sürelerine göre 3 gruba ayırdık ve tüm olguların GFR değerlerini ölçmek için nükleer tıp yöntemlerini, idrar kreatinin klirens yöntemini, MDRD ve C-G formül yöntemlerini kullandık. Gruplar arası GFR düzeylerine ve farklı yöntemlerle elde edilen GFR ölçümlerinin ilişkisini araştırdık. Hasta ve kontrol grupları arasında GFR değişikliği açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptamadık. Çift kan örnekleme yöntemi referans yöntem olarak kabul edildiğinde bu yönteme en yakın sonuç verenin tek kan örnekleme metodlarından CGmW yönteminin olduğunu tespit ettik. En düşük korelasyonun ise idrar kreatinin klirens yöntemiyle elde edildiğini gördük. Sonuç olarak Li'un böbrek fonksiyonları üzerine etkileri klinik açıdan sorun yaratmamaktadır ve Li kullanan hastaların takiplerinde çift ve tek kan örnekleme metodları güvenilir bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Despite recent advances in the treatment of bipolar disorders, Li is still one of the first line agents. When the long term treatment is the case, metabolic side effects related to Li should be considered. The most important effecs occur on renal and thyroid functions. Effects on renal functions ranges from little increase of urine volume to end stage renal disease. So, it a must to follow the patient's renal functions to recognize the probable hazardous effects early enough and intervene when necessary timely. In this study, we aimed to detect possible effects of Li on renal glomerular functions according to duration of use. So, we recruited 49 patients using Li and 16 individuals who have not been diagnosed with renal disease. We allocated patients into three groups according to their duration of drug use and used nuclear medicine techniques, urinary creatinin clearence method, MDRD and C-G methods to obtain GFR values of all patients. We checked intergroup differences of GFR levels and relations between GFR measurements obtained with different methods. There was not any statistically significant difference between patient and control groups in terms of changes in GFR. When dual blood sampling method was accepted as a reference, the method that gave the closest results to this method was CGmW which was one of the single blood sampling methods. The values obtained with urinary creatinin clearence method had the lowestcorelation. Effects of Li on renal functions don't constitute any clinically problem and doubla and single blood sampling methods can be used safely for follow-up patients who use Li.