Ateroskleroz hastalarında interlökin 6 ve C-reaktif protein düzeylerinin araştırılması
Researching the level of interleukin-6 and C-reacti̇ve protein at atherosclerosis patients
  1. Tez No: 414963
  2. Yazar: SALİH KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ateroskleroz, dünyada en sık görülen ölüm nedenleri arasında ve ciddi morbiditeye neden olan hastalıklar arasındadır. Güncel çalışmalarda, aterosklerozun kronik inflamatuar bir hastalık olduğuna dair bulguların artmasıyla beraber bu konuda ilgi inflamasyon belirteçleri üzerine yönelmiştir. Çalışmamızda İnterlökin-6 (IL-6) ve C-Reaktif Protein'in (CRP) ateroskleroz ile ilişkisinin ortaya konulması amacıyla Sivas Numune Hastanesinde ateroskleroz tanısı almış 54 (% 62,8) erkek, 32 (% 37,2) kadın toplam 86 kişiden oluşan hasta grubu ile, 40 ( % 48,8) erkek, 42 ( % 51,2) kadın toplam 82 kişiden oluşan kontrol grubu deneye alınmıştır. Hasta grubunun yaşları 43-86 arasında değişmekte, yaş ortalaması ise 63,9 bulunmuştur. Kontrol grubunun yaşları ise 38-93 arasında değişmekte ve yaş ortalaması 64,8 bulunmuştur. IL-6 antikor varlığı her iki grupta Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile CRP ise nefelometrik yöntemle çalışılmıştır. Hasta grubunda IL-6 düzeyi 0,6-413 pg/ml arasında, CRP düzeyi ise 1,3-142 mg/l arasında değişmektedir. Kontrol grubunda ise IL-6 düzeyi 0,6-358 pg/ml arasında, CRP düzeyi ise 0,9-85,1 mg/l arasında değişmektedir. Çalışmamızda IL-6 ve CRP yönünden hasta ve kontrol grubu arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak elde ettiğimiz bu bulgular IL-6 ve CRP'nin aterosklerozla ilişkili olabileceğini göstermektedir. IL-6 ve CRP'nin ateroskleroz hastalarının tanı ve takibinde kullanılabilecek bir biyolojik gösterge olabileceği düşünülmektedir. Bu yönde yeni çalışmaların yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is the most frequent cause of death and takes place among the illnesses that causes the severest morbidity. In recent studies, with the increasing symptoms of atherosclerosis' being a chronic inflammatory disease, the attention on this subject tends towards to inflammation reagents. In our study 54 (% 62,8) men, 32 (% 37,2) women, totally a group of 86 patient diagnosed with atherosclerosis at Sivas Numune Hospital, and 40 ( % 48,8) men, 42 ( % 51,2) women, totally a control group of 82 people were taken under assay to reveal the correlation between atherosclerosis and interleukin-6 (IL-6) and C-Reactive Protein (CRP). The age of patients varies from 43 to 86 and the average age is 63,9. The age of control group varies from 38 to 93 and the average age is 64,8. The existence of IL-6 antibody at both groups is studied by Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA), and CRP is studied by nephelometric methode. The level of IL-6 varies from 0,6 to 413 pg/ml and the level of CRP varies from 1,3 to 142 mg/l. As for control group the level of IL-6 varies from 0,6 to 338 pg/ml, and the level of CRP varies from 0,9 to 85,1 mg/l. The differences between the patient and the control group in terms of IL-6 and CRP are found statistically significant (p0,05). As a consequence the symptoms that we found show that there may be a correlation between atherosclerosis and IL-6 and CRP. IL-6 and CRP are thought to be a bio indicator which can be used for diagnosis and monitoring of IL-6 and CRP in atherosclerosis patients. Carrying out new studies will be beneficial for this subject.