The effects of mathematics instruction supported by dynamic geometry activities on seventh grade students achievement in area of quadrilaterals
Dinamik geometri etkinlikleri ile desteklenen matematik öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin dörtgenlerde alan konusundaki başarılarına etkisi
  1. Tez No: 345124
  2. Yazar: BİLAL ÖZÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, dinamik geometri etkinlikleri ile desteklenen matematik öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin dörtgenlerde alan konusundaki başarılarına etkisini ve bu öğrenci başarılarının van Hiele düzeylerine göre değişimini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, 2012 2013 öğretim yılı bahar döneminde Kırşehir ilindeki bir devlet okulunda eğitim görmekte olan 76 yedinci sınıf öğrencisi ile iki hafta süresince yürütülmüştür. Bu çalışmada yarı deneysel araştırma desenlerinden denk olmayan gruplu ön test son test deneysel deseni kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak bu çalışmada Çevre ve Alan Kavramları için Hazır bulunuşluk Testi, Dörtgenlerde Alan Başarı Testi ve van Hiele Geometrik Düşünme Düzeyi Testi kullanılmıştır. Toplanan veriler iki yönlü varyans analizi (Two Way ANOVA) ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, uygulanan öğretim yöntemleri ile van Hiele düzeylerinin öğrenci başarısına etkileri arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, dinamik geometri etkinlikleri ile desteklenen matematik öğretiminin öğrenci başarısı üzerine anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bunlara ek olarak, ikinci van Hiele geometrik düşünme düzeyinde olan öğrencilerin başarı seviyelerinde deney ve karşılaştırma grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of mathematics instruction supported by dynamics geometry activities on students achievement in area of quadrilaterals and students achievements according to their van Hiele geometric thinking levels. The study was conducted in a public elementary school in Kırşehir in 2012 2013 spring semester and lasted two weeks. The participants in the study were 76 seventh grade students. The study was examined through nonrandomized control group pretest-posttest research design. In order to gather data, Readiness Test for Area and Perimeter Concepts (RTAP), Area of Quadrilaterals Achievement Test (AQAT) and van Hiele Geometric Thinking Level Test (VHLT) were used. A two-way analysis of variance (ANOVA) procedure was employed to answer research questions. The result of the study indicated that there was a significant interaction between the effects of method of teaching and van Hiele geometric thinking level on scores of AQAT. In addition, mathematics instruction supported by dynamic geometry activities had significant effects on seventh grade students? achievement on area of quadrilaterals topic. The results also revealed that students in experimental group were significantly more successful in AQAT than students in comparison group when the students were in second level of van Hiele geometric thinking.