Kadın voleybolcularda algılanan stres kaynakları ve başa çıkma yaklaşımları
Perceived stress sources and coping strategies among female volleyball players
- Tez No: 415045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU HARMANDAR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; bireysel ve voleybol ile ilgili hangi faktörlerin kadın voleybolcularda stres yarattığının belirlenmesi ve kadın voleybolcuların stresle başa çıkma yaklaşımlarının bireysel değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışmaya gerekli izinler alındıktan sonra 2014-2015 Kadınlar Voleybol 2. Ligi A grubunda yer alan takımlarda oynayan voleybolcular gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formunun yanısıra Lazarus ve Folkman tarafından hazırlanan Stresle Başa Çıkma Yaklaşımları Ölçeği Türkçe formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında veri toplama aracının güvenirliği test edilmiş daha sonra verilerin dağılımları incelenmiştir. Katılımcıların kişisel bilgilerinin ve algıladıkları stres kaynaklarının dağılımları için yüzde, frekans ve çapraz tablolama yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada var olan anlamlı farklılıkların belirlenmesi için ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi ikiden fazla karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi testleri kullanılmıştır. Sonuç olarak elit düzeyde voleybol oynayan kadın voleybolcuların stresle başa çıkma yaklaşımı olarak en fazla iyimser yaklaşımı tercih ettikleri ve stresle başa çıkma yaklaşımlarının yaşlarına, eğtim seviyelerine ve medeni durumlarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate which of personal and volleyball related factors cause of stress among female volleyball players and coping strategies of these players according to personal features. Female volleybol players in Turkish Second Division Group A in Season 2014- 2015 volunteered for the study after getting legal permissions. As data gathering tool in addition to personal information form, created by the researcher, Turkish form of Lazarus and Folkman' s Coping Strategies with Stress Scale was used. In the evaluation of data first reliability of the scale and distribution of data was assessed. For the distribution of participants' personal features and perceived stress sources percentage, frequency and cross tabulation methods were used. To find out significat differences between two groups independent samples t test and for more than two groups one way Anova were used. As a result elite female volleyball players mostly prefer optimistic approach as a strategy to cope with stress and their coping strategies significantly differ according to age, education level, maritual status (p0,05).