Köpek tüyleri ile park, oyun alanı ve sahil şeridindeki kum ve topraklarda parazit kontaminasyonu
The parasitic contamination in hair of dogs and in soil and sand in public parks and coast line
  1. Tez No: 415058
  2. Yazar: SELVER KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖZDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma köpek tüyleri ile park ve sahil şeridindeki kum ve topraklarda paraziter kontaminasyonu belirlemek amacıyla yapılmıştır. 117' si sokak, 15'i sahipli olmak üzere 132 köpeğin perianal ve sırt bölgesinden toplam 264 tüy örneği incelenmiştir. 36 köpeğe ait tüy örneklerinde (%27,27) toplam 466 helmint yumurtası bulunmuştur. Tüyleri incelenen köpeklerin 20'inde (%15,15) Toxocara spp., 16'sında (%12,12) Taenia spp., yedisinde (%5,30) Toxoscaris leonina, üçünde (%2,27) Trichuris vulpis ve birinde (%0,76) Dipylidium caninum yumurtasına rastlanmıştır. Toxocara spp. yumurtası tespit edilen köpek tüylerinde toplam 81 yumurta bulunmuş olup, bu yumurtaların 20'si (%24,70) embriyolu, 61'i (%75,30) embriyosuzdu. Toplam 466 helmint yumurtasının 329'u (%70,60) perianal, 137'si (%29,39) sırt bölgesinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the presence of parasitical contamination on dog hairs, as well as on soil and sand in parks and shorelines in Van region. 264 perianal and dorsal dog hair samples, taken from a total of 132 specimens consisting of 117 stray and 15 pets dogs were examinated. A total of 466 helminth eggs were found in 36 of sample dog hairs (27.27%). 20 of those hairs contained Toxocara sp. eggs (15.15%), while 16 had Taenia spp. eggs (12.12%), 7 had Toxoscaris leonina eggs (5.30%) and 3 had Dipylidium caninum eggs (2.27%). Dog hairs with Toxocara spp. eggs housed a total of 81 eggs, of which 20 were embryonated (24.70%) and 61 were non embryonated (75.30%). Of the 466 helminth eggs, 329 were found in perianal hairs (70.60%) while 137 were located in dorsal hairs (29.39%).