Kronik lomber disk hernili hastalarda osteopatik manipülatif tedavi ve klinik pilatesin fonksiyonellik üzerine karşılaştırılması
Comparison of osteopatic manipulative treatment and clinical pilates on functionality in patients with chronic lumbar disc herniation
  1. Tez No: 665494
  2. Yazar: MERVE UĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma, lomber disk hernili hastalarda klasik fizik tedavi uygulaması sonrası osteopatik manipulatif tedavi ve klinik pilatesin fonksiyonellik açısından etkinliklerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Lomber disk hernisi tanısı konmuş, 30-60 yaş aralığındaki 40 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. Bütün olgular değerlendirildikten sonra randomize olarak Osteopatik manipülatif tedavi grubu (n=20, 12 kadın, 8 erkek) ve Klinik pilates grubu (n=20, 13 kadın, 7 erkek) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tedavi öncesinde bütün katılımcılar Oswestry bel ağrısı engellilik anketi, Eklem hareketi açı ölçümleri ve VAS ağrı ölçeği ile değerlendirildi. Osteopatik manipülatif tedavi grubuna 4 hafta boyunca haftada 3 defa olacak şekilde osteopati teknikleri uygulanırken, Klinik pilates grubuna 4 hafta boyunca haftada 3 defa olacak şekilde klinik pilates yaptırıldı. Tüm olgular, ölçüm parametreleri ile 4. Hafta sonunda tekrar değerlendirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra verilerin dağılımı Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerin dönemsel karşılaştırmalarda normal dağılmayan veriler ise Wilcoxon Testi kullanıldı. Niceliksel verilerin normal dağılım göstermeyen bağımsız olan iki grubun karşılaştırmasında MannWhitney U testi, normal dağılım gösteren bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında ise Student T testi kullanıldı. Anlamlılık p0.05). Osteopatik manipülatif tedavi ve klinik pilates arasında eklem hareketi açıklığı, ağrı ve engellilik skorlarında üstünlük yoktu (p>0.05). Ancak yapılan çalışma sonucunda her iki tedavinin de lomber disk hernisinde etkili sonuçlar sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to investigate the effectiveness of osteopathic manipulative therapy and clinical pilates in terms of functionality after classical physical therapy application in patients with lumbar disc herniation. Forty volunteers between 30-60 years of age diagnosed as lumbar disc hernia were included in the study. After all the cases were evaluated, they were randomly divided into two groups as Osteopathic manipulative treatment group (n = 20, 12 women, 8 men) and Clinical pilates group (n = 20, 13 women, 7 men). Before the treatment, all participants were evaluated with Oswestry low back pain disability questionnaire, joint motion angle measurements and VAS pain scale. Osteopathy techniques were applied to the osteopathic manipulative treatment group 3 times a week for 4 weeks, while clinical pilates were performed 3 times a week for the 4 weeks for the clinical pilates group. All cases were reevaluated with measurement parameters at the end of the 4th week. While evaluating the study data, descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Rate, Minimum, Maximum) as well as the distribution of the data were evaluated with the Shapiro-Wilk Test. In the periodic comparisons of quantitative data, the data that was not normally distributed was used by the Wilcoxon Test. The MannWhitney U test was used to compare two independent groups that did not show normal distribution of quantitative data, and the Student T test was used to compare two independent groups that showed normal distribution. Significance was evaluated at p 0.05). There was no superiority in scoring of joint range of motion, pain and disability scores between osteopathic manipulative therapy and clinical pilates (p>0.05). However, as a result of the study, it was seen that both treatments provided effective results in lumbar disc herniation.