Gebeliğin beyin omurilik sıvısında bakılan alzheimer markerları üzerine olan etkisi
The effect of pregnancy on markers of alzheimer's disease viewed on cerebrospinal fluid
- Tez No: 415109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Alzheimer Hastalığı(AH), bilinen en sık demans nedeni olup tüm demans vakalarının yaklaşık %50-70 ini oluşturmaktadır. AH için risk altında olan kişilerin saptanması, erken teşhis ve tedavi gibi konular giderek önem kazanmaktadır. Alzheimer hastalığı ile ilgili öne sürülen birçok risk faktörü halen tartışmalı iken kesin kabul edilen risk faktörleri yaş, aile hikayesi ve apoE €4 allelinin varlığıdır. AH patolojisi beyine sınırlı olduğundan BOS önemli bir biyolojik belirteç kaynağıdır. Bu belirteçlerden en çok kabul görenleri tau protein, fosforile tau protein, amiloidbeta ve transthyretindir. Kesin kabul edilmiş risk faktörü olmasa da kadın cinsiyette Alzheimer hastalığı daha sık görülmektedir. Geçirilmiş gebeliklerle ilgili yapılan çalışmalarda gebelik sayısının artması ile AH riskinin arttığı söylenmektedir. Ancak gebeliğin Alzheimer belirteçleri üzerine etkileri ile ilgili literatürde yapılmış bir çalışma yoktur. Bu çalışmada gebeliğin beyin omurilik sıvısındaki Alzheimer belirteçlerinin üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. 20 gebe ve 20 gebe olmayan hastadan, spinal anestezi sırasında alınan BOS materyalinde, tau protein, fosforile tau protein, amiloidbeta, transthyretin seviyeleri çalışıldı. Çalışmamızda gebe grubunda Alzheimer belirteçlerinden tau protein, amiloid-β, transthyretin seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük bulunurken, fosforile tau protein seviyelerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu tesbit edildi. Bu sonuç, gebeliğin Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceği düşüncesini zihinlerde oluşturmaktadır. Ancak bu sonuca varabilmek için daha geniş ölçekli, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer disease is the most common reason of dementia and about 50%–70% of all of dementia cases. Detected at risk of Alzheimer disease, early diagnostic and treatment are gain importance day by day. Considered many risk factors about Alzheimer disease are contradictive and risk factors that certain accepted are age, family history and apoE €4 allel existance. Because of Alzheimer disease's pathology is restricted to the brain, CSF is an important resource of biomarkers. The mostly common accepted of these markers are tau protein, phosphorylated tau protein, amyloid beta and transthyretin. Although there are not certain accepted risk factors in AD it is more common in female gender. In previous studies about pregnancy, suggest that risk of AD go up with increasing number of pregnancy. But there is no study in the literature, on the effects markers of the AD's pregnancy. In this study CSF during pregnancy that is aimed to investigate the impact of AD's markers. Tau protein, phosphorylated tau protein, amiloid B and thransthyratin were studied in CSF material which was obtained during spinal anesthesia from 20 pregnant-20 non pregnant patient. In this study, we aimed to search affects of pregnant CSF on Alzheimer markers. In our study, tau protein, amiloid B, transthyretin levels of pregnancy group are lower significantly than control group but phosphorylated tau protein levels are higher. By this result we thought pregnancy decreased AD risk. But for reaching this result, more extensive and prospective studies are needed