Effect of urea, optigen and ecomass as NPN on quality and aerobic stability of corn silage
Protein yapısında olmayan azot kaynaklarının mısır silajının kalitesine ve aerobik stabilitesine etkisi
  1. Tez No: 415199
  2. Yazar: AYAD HADİ HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mısır silajı birçok ülkede en önemli kaba yem olarak düşünülmektedir. Diğer kaba yemlere göre birim alandan daha fazla sindirebilir enerji sağlamaktadır. Mısır silajının lezzetliliği uygun silaj yapım tekniği ile artırılabilir. Yüksek enerji içeriği %50 oranında dane içermesinden kaynaklanmaktadır. Mısır bitkisi silaj mikro-organizmaların iyi bir fermantasyon yapması için yeterli miktarda suda çözünebilir karbonhidrat içerirken, protein bakımından yetersizdir. Bu yüzden, elde edilen mısır silajlarının protein içeriklerinin artırılması için mısır bitkisinin azot kaynakları ile takviye edilmesi gereklidir. Mevcut araştırma azot kaynaklarının mısır silajının kalitesi ve aerobik stabilitesine etkisi üzerine odaklanmıştır. Üre (%5), Optigen (%0.56) ve Ecomass (%2.68) katkı maddesi olarak kullanılmıştır. Sonuçlara göre, üreyle muamele edilen mısır silajının ham protein, pH, asetik, butirik asit, metabolik enerji içeriği en yüksek bulunurken, propionik asit, laktik asit ve etanol içeriği düşük bulunmuştur. Optigen ilavesi gaz üretimini artışa neden olurken metabolik enerji ve organik madde sindirim derecesini düşürmüştür. Ecomass ilavesi oluşan silajların ADF, NDF içeriğini azaltmış fakat amonyak azotunu, laktik asit ve propionik asit içeriğini yükseltmiştir. Ayrıca silajların aerobik stabilitesini iyileştirmiştir. Oluşan silajların Fleig skorları 105.56 ile 112.73 arasında değişmiş olup bütün silajlar kalitesi mükemmel bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Corn silage is considered as a major forage crop in many countries. It provides more digestible energy per unit area than other forages. Palatability of corn silage can be increased with proper ensiling and high in energy because it contains approximately 50% corn grain. Corn plant contains adequate amount of water-soluble carbohydrates (WSC) essential for silage microorganisms to perform good fermentation, while it has deficiency in crude protein. Therefore supplementation of corn plant with nitrogen sources is required to increase the crude protein of the resultant silages. The present study focused on the effects of nitrogen sources on corn silage quality and aerobic stability. Urea (0.5%), Optigen (0.56%) and Ecomass (2.68%) were used as an additive. According to the results of this study, highest crude protein (CP), pH, acetic acid, butyric acid, metabolisable energy (ME) and the lowest propionic acid, lactic acid and ethanol were found in urea-treated silage. Addition of Optigen to corn silage resulted in increase in gas production and decreased ME and organic matter digestibility (OMD).