Farklı besin ortamlarında Lentinus edodes (SHIITAKE) mantarının kültürasyonu ve karakterizasyonu
Lentinus edodes mushroom cultivation in different substrates and its characterization
  1. Tez No: 415198
  2. Yazar: NAHİDE BEŞİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.HAKKI ALMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Food Engineering, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, değişik lignoselülozik maddelerin Lentinus edodes mantarı yetiştiriciliğinde kullanım olanaklarının araştırılması yapılmış, verimlilik ve kimyasal bileşimi üzerine etkisi incelenmiştir. Lentinus edodes mantarının tohumluk miselleri meşe talaşı, fındık kabuğu, ceviz kabuğu, ayçiçeği sapı ve yer fıstığı kabuğu ortamlarına ve bunların belirli kombinasyonlarına aşılanmıştır. Ortamlara katkı olarak nohut unu eklenmiştir. Ortamlar üzerine aşılı Lentinus edodes mantarının misel gelişme süresi, mantar eldesi süresi, toplam verim, biyolojik etkinlik oranı, mantar kalite özellikleri belirlenmiştir. Farklı ortamlarda yetiştirilen Lentinus edodes mantarının, yağ asidi içeriği, kondanse tanen miktarı, DPPH giderme aktivitesi, Fenolik asitler belirlenmiş ve ATR-FTIR analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, Lentinus edodes aşılı ortamlar içerisinde en hızlı misel gelişimi %100 meşe talaşı ortamından, en kısa sürede mantar eldesi ve hasat süresi %100 meşe talaşı ortamından elde edilmiştir. En yüksek toplam verim ve biyolojik etkinlik oranı, %65 MT+%25 FK+%10 NU ortamından, en düşük toplam verim ve biyolojik etkinlik oranı %100 ceviz ortamından elde edilmiştir. Yağ asidi içeriğinde farklılığın olmadığı sadece içeriğinin % miktarlarında farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Lentinus edodes mantarları içerisinde yağ asidi olarak en çok linoleik asit, palmitik asit ve oleik asit saptanmıştır. Fenolik asit olarak malik asit, akonitik asit ve kinik asit bulunmuştur. Ortamların genel olarak kondanse tanen miktarı 17,45 ppm ile 3,04 ppm arasında olduğu belirlenmiştir. Lentinus edodes aşılı ortamların 1,1-diphenil-2picrylhydrazil (DPPH) giderme aktivitesi de %74 ile %87 arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possibility of using different substances in cultivation of Lentinus edodes and to determine its effects on chemical composition and yield. The spawns of Lentinus edodes were inoculated on oak sawdust, hazelnut shell, sun flower straw, peanutshell and walnut shell media and their spesific combinations. Chickpea flour was used as an additive material. The mycelium growing time, of mushrooms obtaining time, total yield, biological efficiency, and morphological characteristics of Lentinus edodes, which was inoculated on the media, were determined. The content of fatty acid, the amount of condensed tannins, DPPH scavening activity, and phenolic acids were analyzed morever ATR-FTIR analysis was carried out for Lentinus edodes mushroom which was cultivated on the different media. According to the results, the fastest mycelium growing time was obtained from 100% oak sawdust, the fastest mushroom obtaining time and harvest time were obtained from 100% oak sawdust inoculated with Lentinus edodes. The highest total yield and biological efficiency were for 65% oak sawdust+25% peanutshell+10% chickpea flour and the lowest total yield and biological efficiency were obtained from 100% walnut shell. There were no differences in the content of fatty acids, but it was determined that there was only difference in the percentage value of the fatty acid content. The fatty acids (e.g., linoleic, oleic and palmitic acids) were most commonly found in Lentinus edodes mushrooms. Phenolic acids such as, malic, aconitic, and quinic acids were found. The amount of the condensed tannins was determined to be between 17.45 ppm and 3.04 ppm. The percentage of 1,1-diphenil-2picrylhydrazil (DPPH) scavening activity was between 74% and 87%.