Effect of different levels of sumac powder (Rhus coriaria L.) and ginger powder (Zingiber officinale) on egg quality, egg yolk cholesterol and egg yolk fatty acid composition in laying hens egg
Farklı seviyede sumak (Rhus coriaria L.) ve zencefil (Zingiber officinale)'in yumurta tavuk rasyonlarında kullanımının yumurta kalitesine, yumurta sarısı kolestrolune ve yumurta sarısı yağ asitleri kompozisyonuna etkisi
  1. Tez No: 415200
  2. Yazar: YADGAR SALIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜRBÜZ, PROF. DR. EMİN ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sumak ve Zencefil gibi tıbbı aromatik bitkiler hayvan yemlerinin yem değerini geliştiren kimyasal maddelere sahip oldukları için hayvan beslemede kullanılır. Sumak ve zencefil bazı temel amino asit, vitamin, mineral maddeleri bulundurduğu gibi sağlığı iyileştirici bazı fenolik madde içerir. Çalışma toz haline getirilmiş sumak ve zencefilin yem katkı maddesi olarak yumurta tavuğu rasyonlarında kullanıldığında, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, yumurta ağırlığı, yumurta verimi, yumurta iç ve dış kalite özellikleri, yumurta sarısı yağ miktarı, yumurta sarısı kolestrol miktarı, yumureta sarısı yağ asitleri ve bazı kan parametrelerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Denemede 25 haftalık 63 adet ATAK-S yumurta tavuğu farklı 7 rasyon ve herbir rasyonu tüketecek 9 yumurta tavuğundan oluşacak şekilde oluşturulmuştur ve deneme 8 hafta sürmüştür. Deneme 1 adet sumak ve zencefil içermeyen kontrol grubu, %1 sumak, %2 sumak,%3 sumak ve %1 zencefil, %2zencefil, %3 zencefil olacak şekilde 7 adet rasyon hazırlanmıştır. Deneme sonunda; farklı uygulamalarda yem tüketimi, yem dönüşüm oranı ve yumurta ağırlığı arasında istatistiksel olarak farklılık önemli olmuştur (P< 0.05).
Özet (Çeviri)
Medicinal plants such as sumac and ginger contain chemical substances that could be used to enhance the value of feed of animal. Sumac contains some essential amino acids, vitamins and minerals, while ginger contains phenolic compounds these substances are responsible for health benefits. An experiment was conducted to evaluate the effects of ginger powder and sumac powder as natural feed additives on live body weight, feed intake, feed conversation ratio, egg weight, egg mass, egg production, and egg internal and external parameters besides their possible effects on lipid content of serum and yolk. Total of 63 laying hens (ATAK-S) were divided into 7 treatments each treatment contained 9 replicates of 1 bird. Laying hens 25 weeks old were reared for 8 weeks. Seven diets were formulated,each group of birds was supplied with 1%, 2% or 3% of either sumac or ginger and control group was supplied with neither ginger nor sumac.