Design and implementation of an intra-domain routing module for an SDN controller for traffic engineering in sdn environment
Yazılım Tanımlı Ağlarda trafik mühendisliği için bir alan içi yönlendirme modülü tasarımı ve gerçeklemesi
  1. Tez No: 415201
  2. Yazar: KHİROTA GORGEES YALDA
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yazılım Tanımlı Ağlar (YTA) ağ sistemlerinde yeni/özel fikirlerin test edilmesi ve kullanılması için bir ortam oluşturur. Esneklik gerektiren bu alanlardan bir tanesi ağlarda yönlendirmedir. Bu çalışmada YTA ortamında özel bir alan içi yönlendirme yaklaşımı tasarlandı ve gerçeklemesi yapıldı. YTA'da yönlendirme konrol biriminin bir parçası olarak gerçekleştirilebilir, ya da control birimi üzerinde bir uygulama olarak gerçeklenebilir. Bu çalışmada OpenFlow 1.3 destekleyen Floodlight 1.1 kontrol birimi üzerinde bir modül gerçeklendi. Bu modül, ağ cihazları arasındaki bağlantıların aktif bandgenişliği kullanımını gözetleyen başka bir modül ile etkileşim içerisinde çalışmaktadır. Yönlendirme modülü, gözetim modülünün sağladığı bilgiyi kullanarak ağ içeirisindeki yönlendirme yapılacak yolu herhangi iki nokta arasındaki en geniş yol olarak hesaplamaktadır. Tasarlanan ve gerçeklenen sistemin çalışması ve verimliliği test edilmiştir. Gerçeklenen bu modül, diğer control parametreleri ile birlikte trafik mühendisliği uygulamalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Software Defined Networking (SDN) provides an environment to test and use custom ideas in networking. One of the areas that need this flexibility is routing in networking. In this study a custom intra-domain routing approach in an SDN environment designed and implemented. In SDN routing can be implemented as part of a controller or as an application on top of a controller. In this study a module in Floodlight controller v1.1 with OpenFlow 1.3 supports implemented. This module interacts with another custom module that monitors active bandwidth use of inter-switch links inside a network. Using the information provided by monitoring module, routing module uses available capacity in inter-switch links to determine widest path between any given two points. Developed system is tested and then evaluated to show its efficiency. Developed module can be used in traffic engineering with additional control options.