Hibrit kompozitlerin titreşim davranışlarının incelenmesi
Investigation of the vibration behavior of hybrid composite
- Tez No: 415286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; kompozit malzeme alanındaki, hızlı gelişmenin ürünü olan hibrit kompozitlerin, titreşim ve burkulma analizleri incelenmiştir. Bilindiği gibi hibrit kompozitler; kullanım alanlarına ve ihtiyaca daha iyi cevap vermek için, farklı özellikteki meteryallerin tabaka halinde bir araya gelmesiyle elde edilirler. Kompozitteki tabakaların türü, miktarı, diziliş sırası, oryantasyon açısı gibi değişken parametreler, hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerini belirleyen en önemli faktörlerdir. Çalışmamızda; bu faktörlerden tabaka türü ve diziliş sırası değiştirilmek suretiyle on farklı numune hazırlanmıştır. Numuneler hazırlanırken; karbon ve cam elyaf liflerine reçine emdirilerek oluşturulan prepregler kullanılmıştır. Cam ve karbon elyaftan oluşmuş bu prepregler; belli ölçülerde kesilip, sıcak preste preslenerek kompozit içindeki tabaka sayısı ve sıralaması değiştirilmek suretiyle 10 (on) tabakalı 10 (on) adet hibrit kompozit numune hazırlanmıştır. Bu numunelerin doğal frekansları, Pulse titreşim ölçüm setinde belirlenmiştir. Hibrit kompozitlerin mekanik özellikleri belirlendikten sonra, aynı numunelerin nümerik analizleri Ansys programı yardımıyla yapılmıştır. Hazırlanan numunelerin burkulma analizleri yine nümerik olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vibration analysis of soft and durably competent hybrid composites, which is used quite frequently and of which importance is rising up, were examined. Hybrid composites are acquired by two composites depending on areas of usage and need. In this study while samples for vibration analysis was prepared, prepregs which is formed with impregnating resin to carbon and glass fiber strands were used. Prepregs made with glass and carbon fiber were cut in certain sizes and thereby changing the number of layer in composite and its sorting 10 layered 10 hybrid composites sample were made by being pressed hot..Natural frequency of the prepared samples were specified via vibration measurement set. After specifying mechanical features of the hybrid composites, numerical analysis of the same samples were made by means of ansys software. Also buckling analysis of hybrid composites were made numerically..