Işık hasat edebilen perilen monoimid diester ve perilen tetraester dendrimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of light harvesting perylene monoimide diester and perylene tetraester dendrimers
  1. Tez No: 415304
  2. Yazar: EDANUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ALTAN BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada öncelikle kloro- veya fenoksi-sübstitüe perilentetrakarboksilik tetraropargilesterler (PTTE) ve fenoksi- sübstitüe perilen monoimid dipropargilester (PMIDE) sentezlenmiş ve fotofiziksel özellikleri incelenmiştir. Bu yapılara birinci jenerasyon ışık hasat edebilen dendrimerler elde etmek üzere mikrodalga destekli Cu(I) katalizli 1,3-dipolar siklokatılma reaksiyonu (Click reaksiyonu) ile kumarin tipi bir kromofor bağlanmış ve uyarılma enerjisinin merkezde yer alan perilen türevlerine etkin bir şekilde aktarıldığı gösterilmiştir. Kıyaslamalar için model PTTE molekülü olarak perilen-3,4;9,10-tetra(n-butoksi)tetrakarboksilikasit tetraester alınacak olursa, bu yapının orta bölgesine sübstitüenlerin eklenmesinin oluşan yapıların hem çözünürlüğünü geliştireceği hem de, bu sübstitüentlerin elektron çekme veya verme kabiliyetlerine bağlı olarak absorpsiyon ve emisyon dalgaboyu maksimumlarında kaymaya neden olmuştur. Ayrıca bu tür moleküller ayrıca, uygun donör-akseptör tasarımları yapılırsa enerji donörleri olarak kullanılabilme potansiyaline sahiptirler.
Özet (Çeviri)
In this study, first, chloro- and phenoxy-bearing perylene tetracarboxylic tetrapropargyesters (PTTEs) and a phenoxy-appended perylene monoimide dipropargylester (PMIDE) have been prepared and their photophysical properties have been investigated. Coumarin-type chromophore has been appended as an energy donor chromophore to form first generation light harvesting dendrimers by using Cu(I)-catalyzed Click reactions (1,3-dipolar cycloaddition) and excitation energy is shown to be efficiently channeled to the perylene core. When perylene-3,4;9,10-tetra(n-butoxy)tetracarboxylicacid tetraester is used as the parent PTTE molecule for comparisons, it is clear that the presence of some groups at the bay region will improve the solubility and, depending on the electron-accepting and donating potentials of these groups, they will change the absorption and emission values of PTTEs. These molecules also have a potential of being used as energy donors when proper donor-acceptor couples are envisaged.