Gökkuşağı alabalık solungacından 6- fosfoglukonat dehidrogenaz enziminin saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı metal iyonlarının enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigatiuons on purification and characterization of 6 - phosphogluconate dehydrogenase from rainbow trout gills and inhibition effects of some metal ions on the enzyme activity
  1. Tez No: 415306
  2. Yazar: ARZU ÖZTÜRK KESEBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
6-fosfoglukonat dehidrogenaz (6-PGD) (6-PGD; E.C. 1.1.1.44) enzimi Gökkuşağı Alabalığı solungacından saflaştırıldı. Saflaştırma işlemi homojenatın hazırlanması ve 2',5'ADP Sepharose 4B afinite kolon kromatografisi olmak üzere 2 basamakta gerçekleştirildi. 10,268 EÜ/mg spesifik aktivitesine sahip olan 6-PGD enzimi %40 verimle 401 kat saflaştırıldı. Enzim aktivitesi spektrofotometrik olarak 340 nm'de ölçüldü. Enzim için optimum pH değeri pH 8,0, optimum iyonik şiddet değeri 0,4 M, optimum sıcaklık değeri 50°C ve stabil pH değeri pH 8,0 bulunmuştur. NADP+ için KM değeri 0,89 µM ve Vmax değeri 0,331 EÜ/mL olarak; 6-PGA (6-fosfoglukonat) için KM değeri 0,16 mM ve Vmax değeri 1,52 EÜ/mL bulunmuştur. Ayrıca 6-PGD enzimi üzerine bazı metallerin inhibisyon etkileri incelendi ve Ki sabitleri hesaplandı. Metaller ve Ki sabitleri; Ag1 iyonu için 0,082±0,017, Fe3+ için 0,071±0,012, Hg2+ metali 0,0095±0,0007, Cu2+ için 0,028±0,004, Mn2+ 0,25±0,06, Mg2+ için 0,0037±0,00089, Zn2+ için 0,0031±0,0013, Ta1 için 0,023±0,005, Ni2+ için 0,019±0,003 ve Co2+ metal iyonu için 0,015±0,0019 olarak bulundu. En yüksek Ki değeri Fe3+ için 0,71±0,012 mM, en düşük Ki değeri ise 0,0031±0,0013 mM ile Zn2+ için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The enzyme 6- phosphogluconate dehydrogenase (6-PGD) (6-PGD; E.C. 1.1.1.44) was purified from rainbow trout gills. Purification was performed in 2 steps: homogenate preparation and 2',5' ADP Sepharose 4B affinity chromatography. The enzyme 6-PGD with 10,268 EU/mg specific activity was purified at 401-fold with a yield of 40%. Enzyme activity was measured spectrophotometrically at 340 nm. The optimum pH, optimum ionic intensity, optimum temperature and stable pH for the enzyme were 8,0, 0,4 M, 50°C and 8,0, respectively. KM and Vmax values were determined as 0,89 µM and Vmax 0,331EÜ/mL for NADP+ and as 0,16 mM Vmax and 1,52 EU/mL for 6-PGA, respectively. Also, inhibition effects of some metals on 6-PGA and Ki values were determined. Ki values for the metals were determined as to be: Ag1 0,082±0,017 Hg2+ 0,071±0,012, Fe3+ 0,0095±0,0007, Mn2+ 0,028±0,004, Cu2+ 0,0037±0,00089, Mg2+ 0,25±0,06, Zn2+ 0,023±0,005, Ta1 0,0031±0,0013, Ni2+ 0,015±0,019, Co2+ 0,003±0,0019 respectively.