Kinematics of the nappes ın the Sultan Mountains and Beyşehir Hoyran nappes
Sultan Dağları ve Beyşehir Hoyran naplarının kinematik özellikleri
- Tez No: 415392
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Orta Toroslar`da Beyşehir-Hoyran napları (Bozkır Birliği) Anamas ve Sultan Dağları otoktonlarının üzerinde tektonik dilimler halinde bulunmaktadır. Bozkır Birliği'nin bu tektonik dilimleri GB-doğrultulu bir kuşak boyunca Beyşehir ve Hoyran Gölleri arasında bulunmaktadır ve Beyşehir-Hoyran napları olarak bilinmektedir. Bu naplar serpantinitler, amfibolitler ile temsil edilen taban metamorfikleri, kumtaşı-şeyl matriks içinde büyük boyutlu kireçtaşı blokları, spilitler ve olistrosromal çakıltaşlarından meydana gelmektedir. Bu alloktonlar Anamas ve Sultan Dağları otoktonlarını meydana getiren platform istifinin stratigrafik olarak en üst birimini oluşturan Lütesiyen yaşlı Celeptaş formasyonu'nun üzerine bindirmiştir. Beyşehir-Hoyran napları'nın Anamas otoktonu ile dokanağı KB-GD doğrultulu sağ doğrultu atımlı faydır, ancak Sultan Dağı otoktonu ile dokanağı bindirme fayıdır. Bu sağ doğrultu atımlı fay Beyşehir-Hoyran alloktonları ile Anamas otoktonu arasında bir yanal duvara karşılık gelmelidir. Beyşehir-Hoyran napları ile otoktonların dokanağı boyunca amfibolitlerden oluşan taban metamorfiklerinde, yapraklı serpantinitlerde ve Celeptaş formasyonu'nun kumtaşı-şeyl ardalanmasında gözlenen S/C yapıları, -klast, mezoskopik ölçekli ters faylar gibi kinematik belirteçler napların Lütesiyen'de GD yönünde hareket ettiğini göstermektedir. Orta Toroslarda Lütesiyen sonrası saat yönünde yaklaşık 40o'lik rotasyon düzeltildiğinde, Beyşehir-Hoyran naplarının Lütesiyen'de batıdan doğuya doğru ilerlediği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Central Taurides, tectonic slices of the Beyşehir-Hoyran nappes of the Bozkır unit occupy the structurally uppormost position on the autochthons of the Anamas and Sultan Mountains. These tectonic slices of the Bozkır unit crop out in a SE-trending zone between the Beyşehir and Hoyran lakes, and are known as the Beyşehir-Hoyran nappes. These are composed of serpentinites, sole metamorphics represented by amphibolites, huge limestone blocks in sandstone-shale matrix, spilites and olistostromal conglometares. These allochthons thrust over the Lutetian Celeptaş formation that forms the stratigraphically uppermost unit both the Anamas and the Sultan Mountains autochthons made up of platform sequences. The contact of the Beyşehir-Hoyran nappes with the Anamas autochthon is a dextral strike-slip fault striking in NW-SE direction, whereas their contact with the Sultan Mountains autochthon is a thrust fault. This SE-striking dextral strike-slip contact represent a lateral-wall between the Beyşehir-Hoyran allochthons and the Anamas autochthon. Along the boundaries between the Beyşehir-Hoyran nappes and the autochthons the kinematic indicators such as S/C relation, s-clasts and imbrication of beds both in amphibolites of the sole metamorphics, strongly sheared serpentinites and sandstone-shale alternation in the Celeptaş formation clearly indicate a top-SE sense of shearing/movement during the Lutetian nappe emplacement. After the correction of post-emplacement clockwise 40o rotation defined by palaeomagnetic studies in the Central Taurides, The Lutatian emplacement direction of the Beyşehir-Hoyran nappes come to light as E-W with top-E sense of movement.