EBA ders ile coğrafya öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of geography teaching with EBA course on students' academic achievement
- Tez No: 642622
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÇAKICIOĞLU OBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı geleneksel yöntemlerle coğrafya öğretimi yapılan öğrenciler ile EBA Ders ile coğrafya öğretimi yapılan öğrenciler arasında akademik başarı açısından anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığının ortaya konmasıdır. Literatür taramaları sonucunda EBA Ders ile coğrafya öğretimine ilişkin bir çalışmaya rastlanılmaması konunun önemini ve özgünlüğünü göstermektedir. Araştırma 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk döneminde Soma Linyit Anadolu Lisesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma hem nicel hem de nitel bir özelliğe sahiptir. Araştırmanın nicel kısmında öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılırken nitel kısmında ise uygulama sonrasında öğrencilerin EBA Ders hakkında görüşlerini almak için ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Soma Linyit Anadolu Lisesindeki 32'si deney 31'i kontrol grubu olmak üzere 63 eşit ağırlık sınıfı öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubu öğrencilerine EBA Ders ile coğrafya öğretimi yapılırken kontrol grubu öğrencilerine geleneksel yöntemlerden anlatım yöntemiyle coğrafya öğretimi yapılmıştır. Veriler araştırmanın problemine ve alt problemlerine uygun şekilde ilişkili (bağımlı) örneklemler t-testi ve ilişkisiz (bağımsız) örneklemler t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve her yıl yayımlanan ''Kazanım Kavrama Testleri'' kullanılmıştır. Bu başarı testi her iki gruba da öntest olarak uygulanmış ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Uygulama sonrasında yapılan sontest sonuçlarına göre ise deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuş olup EBA Ders ile coğrafya öğretimi yapılan deney grubu öğrencilerinin geleneksel yöntemlerle coğrafya öğretimi yapılan kontrol grubu öğrencilerinden daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca nitel verilerin analiz sonuçlarına göre deney grubu öğrencilerinin EBA Ders'e karşı olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, eğitim öğretim ortamlarında EBA materyallerinin ve özellikle EBA Ders'in kullanılması hem coğrafya öğretiminde teknoloji kullanımını arttıracak hem de öğrencilerin ilgisini çekerek daha etkili ve kalıcı öğrenme ortamları oluşturabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant difference in academic achievement between the students studying geography with traditional methods and the students studying geography with EBA Course. The absence of a study on geography teaching with EBA Course shows the importance and originality of the subject. The research was conducted in Soma Linyit Anadolu High School in the first semester of 2019-2020 academic year. The research has both qualitative and quantitative features. In the quantitative part of the study, the pretest-posttest control group pattern was used, while in the qualitative part, the semi-structured ınterview form was used to get the students' opinions about EBA Course after the practice. The sample of the study consists of 63 equal weight class students, 32 of whom are experimental and 31 are the control group. While geography teaching was given to experimental group students with EBA Course, geography teaching was given to control group students with the traditional method. The data were analyzed using the relevant (dependent) samples t-test and unrelated (independent) samples t-test in accordance with the problem and sub-problems of the research. In order to collect the data, the acquisition comprehension tests prepared by Ministry of National Education General Directorate of Measurement, Evaluation and Examination Services and published annually were used. This achievement test was applied to both groups as a pretest and no significant difference was found between the groups. According to the post-test results after the practice, a significant difference was found between the experimental and control groups and it was determined that the experimental group students, who were teaching geography with EBA Course, were more successful than the control group students who were teaching geography with traditional methods. In addition, according to the analysis of qualitative data, it was seen that the experimental group students had positive opinions towards the EBA Course. According to the results of the research, the use of EBA materials and especially EBA Course in educational environments will increase the use of technology in geography teaching and will create more effective and lasting learning environments by attracting students' interest.