A matrix approach for visualisation of selected physico-chemical properties of Akyaka (Gökova) karst springs, Muğla
Muğla, Akyaka (Gökova) karst kaynaklarının seçilen fiziko-kimyasal parametrelerinin matris yöntemi yaklaşımı ile gösterilmesi
- Tez No: 415398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışması, Muğla ili Akyaka mahallesi sınırları içerisinde bulunan Akyaka karst kaynaklarının, 2015 Nisan ve Eylül ayları arası, su sıcaklığı, özgül elektriksel iletkenlik ve pH değerlerinin ölçülmesi ile bölgede mevcut olan deniz suyu karışım mekanizmasının anlaşılmasına katkı sağlamak amacı ile yapılmıştır. Ölçümlere başlangıç tarihi olarak kaynakların boşalıma geçtiği 2015 Nisan ayı seçilmiş ve aynı yılın Eylül ayının son haftasına kadar ölçüm alınmıştır. Ölçüm alınan lokasyonların sayısının ve ölçüm frekansının fazlalığı, ayrıca çok sayıda grafik oluşturmak yerine bir görsel grafik ile sonuca ulaşmak için, metot olarak“matris metodu”seçilmiştir. Bu metot sayesinde deniz ve Azmak ırmağının da bulunduğu 49 noktadan alınan ölçüm değerlerinin 25 haftalık zamansal değişimi sergilenmiştir. Sonuç olarak, kaynakların su sıcaklığı, özgül elektriksel iletkenlik ve pH matrisleri incelendiğinde, önce deniz suyunda anomali görülmekte, sonra takip eden hafta içerisinde kaynakların pH değerlerinde, özgül eletriksel iletkenlik ve sıcaklık matrislerindeki değerlerde de anomaliler gözlemlenmiştir. Bu durum bu bölgedeki deniz suyu girişminin derin deniz yüzeyinden olmayıp, yüzeye yakın sığ derinliklerden gelen deniz suyu ile meydana geldiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was completed to contribute and seek answers for the existing seawater intrusion case in coastal karst springs, located in Akyaka district of Muğla, by measuring water temperature, specific electrical conductance and pH values of springs between April and September 2015. A date to start was defined as the beginning of April 2015 when all springs have high discharge rates and measurements were recorded to the end of September in the same year. Due to having many sampling locations and high sampling frequency, also to prevent having too many graphs,“the matrix method”was selected to reach the results in one digital image. The 25 weeks temporal change of measurement values of 49 locations, also having values from seawater and Azmak stream, were presented easily owing to this method. As a summary, feature anomalies generally observed in seawater at first and then in the following weeks it was observed in springs. It can be concluded that the seawater which involves into the mixing comes from the shallow depths of Gökova Bay not from deep seawater and springs affected from seasonal changes depending on the findings obtained from temperature, specific electrical conductance and pH matrices.