Fen ve Teknoloji dersinde TGA stratejisi ile zenginleştirilmiş animasyon destekli öğretimin akademik başarıya, tutuma ve kalıcılığa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the animation-aided teaching enriched with goe strategy on academic achievement, attitude and retention in the Science and Technology course
  1. Tez No: 415438
  2. Yazar: METİN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen ve teknoloji dersinde duyu organları konusunun öğretiminde, TGA stratejisi ile zenginleştirilmiş animasyon destekli öğretimin, öğrencilerin akademik başarılarına, derse yönelik tutumlarına ve bilgilerin kalıcılığına olan etkisini incelemektir. Araştırmada ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, 21'i deney grubunda, 21'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 42, 7. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Deney grubu öğrencilerine TGA ile zenginleştirilmiş animasyon destekli öğretim yöntemi uygulanırken kontrol grubuna yapılandırmacı öğretim yöntemi uygulanmıştır. Gruplara öğretimden önce ve sonra duyu organları başarı testi, tutum ölçeği ve kalıcılık testi uygulanmıştır. Yöntemin etkinliğini daha detaylı olarak belirlemek için deney grubu öğrencilerine animasyon görüş ölçeği ve öğrenci görüş ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilere ait TGA etkinlikleri formları da diğer bir veri toplama aracı olarak dikkate alınmıştır. Nicel veriler bağımsız t testi ile Mann Whitney U testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları deney ve kontrol gruplarında akademik başarı, derse yönelik tutum ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığı bakımından deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Animasyon görüş ölçeğinden elde edilen bulgular, öğrencilerin animasyonla öğretime karşı yüksek oranda olumlu görüşlere sahip olduklarını ortaya koymuştur. Öğrenci görüş ölçeğinden elde elden sonuçlardan ise, öğrencilerin uygulanan bu yöntemle konuyu dahi iyi anladıklarını, dersin daha zevkli ve eğlenceli geçtiğini, derse yönelik ilgi ve katılımlarının arttığını düşündükleri tespit edilmiştir. Ayrıca TGA etkinlikleri formlarının analizinden elde edilen bulgular uygulamada öğrencilerin bildikleri ile öğrendiklerini karşılaştırdıkları ve bunun sonucunda yanlış ya da eksik bilgilerini düzelttiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the teaching supported by animation riched with Guessing-Observing-Explaining (GOE) strategy on the academic success, attitude towards lessons and the retention in teaching of sense organs in the science and technology courses. In the research, quasi-experimental design with pre-posttest was used. This study was carried out with 42 seventh grade students, 21 of which are in experimental group, and the other 21 of which are in control group. While the teaching method supported with animation riched with GOE was applied on experimental group students, traditional approach is used on control group. Science and technology achievement test, attitude scale and retention test are applied on the groups before and after teaching. To determine the effectiveness of the methods in great detail, animation view scale and students' view scale were applied to experimental group. Also, GOE activity form are considered as a tool for data collection. T test and Mann Whitney U tests are used for analyzing quantitative data. Descriptive analysis methods are used for qualitative data. From the result of the analysis it was found there are significant differences in the favor of experimental group in point of the academic success, attitude towards lessons and the level of retention. Results of animation scale views improved that students have positive intentions and notion to learning with animation on a large scale the analysis of students views showed that students 'understandings developed significantly lessons included more enthusiasm and also there was an increase of students' intentions and participation in the lessons. Additionally, the findings from the analysis of the GOE activity forms demonstrated that students compared what they knew whit what they have learnt and as a result of this comparison, students corrected their mistakes or their incomplete knowledge.