The impact of climate change on agricultural production in mediterranean countries
İklim değişikliğinin akdeniz ülkelerindeki tarımsal üretim üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 415542
  2. Yazar: MEHMET UFUK ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI, DOÇ. DR. İSMAİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, iklim değişikliğin tarım üzerine olan etkisinin Akdeniz ülkeleri için kırılganlık ve ekonometrik analizler yapılarak incelenmesidir. İlk adımda, kompozit tarımsal kırılganlık indeksi, temel birleşenler analizi uygulanarak, Akdeniz ülkeleri ve dünyanın en fazla tahıl üreten 35 ülkesi için oluşturulmaktadır. Sonrasında, indeks skorlarına göre ülkeler gruplandırılmıştır. Değişik göstergeler; farklı uluslararası veri tabanlarından, kırılganlığın üç bileşeni olan maruz kalma, hassaslık ve uyum kapasitesine göre, geçmiş çalışmalar değerlendirilerek, göstergelerin gıda güvencesi ile ilgisi, uluslararası kaynakların veri uygunluğu incelenerek seçilmiştir. İkinci adım olarak, çalışmanın kırılganlık indeksi geliştirme kısmından elde edilen ülke gruplarına ekonometrik analiz uygulanmıştır. Kümelere, Akdeniz Bölgesi'nde çok yetişen üç ürün olan buğday, mısır ve patates için, Panel Otoregresif Dağıtılmış Gecikmeli Model için Havuzlanmış Ortalama Grup Tahmincisi (PMG), Ortalama Grup Tahmincisi (MG) ve Dinamik Sabit Etkiler Tahmincisi (DFE) uygulanmıştır. Bu çalışmanın orijinalliği iklim değişikliğinin ürünler üzerine olan etkisini belirlemede uygulanan yöntemlere dayalıdır. Sonuçlar gösterir ki, Kuzey Afrika ülkeleri, tarım alanında iklim değişikliğine uyum kapasitelerinin düşük seviyede olmasından dolayı, Güney Avrupa ülkelerinden daha fazla kırılgandır. Diğer bir bulgu ise, seçilen ürünler uzun dönemde yağışın etkisiyle kıyaslandığında sıcaklıktan daha fazla etkilenmektedirler. Sıcaklıktaki %1'lik artış buğday verimliliğinde, sırasıyla Küme-1 ve Küme-2 ülkelerinde, % 0,3'lük düşüşe ve %1'lik artışa, mısır üretiminde %0,36 ve % 0,67'lik düşüşe ve %2 ve %2,8'lik artışa neden olacaktır. Bu çalışmanın çıktıları iklim değişikliği riskinin ölçülmesi ve anlaşılmasına, ayrıca, uygun düzenlemelerin tarım sektöründe yürürlüğe girmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the impact of climate change on agriculture for Mediterranean countries by employing vulnerability and econometric analysis. At first step, a composite agricultural vulnerability index is created by principal component analysis (PCA) for Mediterranean counties and world's top 35 cereal producer countries. Then, based on index scores, countries are grouped by cluster analysis. Several indicators are selected from different international databases according to three components of vulnerability which are exposure, sensitivity and adaptive capacity by assessing the related previous studies, examining the relevancy of indicators with food security and data availability from the international sources. As a second step, econometric analysis is conducted for clustered country groups obtained from the vulnerability index development part of the study. Panel ARDL method for pooled mean group (PMG), mean group (MG) and dynamic fixed effect (DFE) estimators is applied to clusters for three mostly harvested crop in Mediterranean region which are wheat, maize and potato. The novelty of this study is based on the methodology applied to determine the impact of climate change on crops. As a result, it is suggested that North African countries are more vulnerable to climate change in agriculture than South European countries due to their low adaptive capacity level. Another finding is that selected crops are more influenced from temperature in the long run when compared to impact of precipitation. An increase in temperature by 1% for cluster-1 and cluster-2 countries leads to decline in 0.3% and increase in 1.1% in wheat yield; 0.36% and 0.67% decline in maize yield, rise in about 2.0% and 2.8% in potato yield, respectively. Further, output of this study helps policy makers to measure and understand better the degree of risk to climate change and implement appropriate regulations for the agricultural sector.