Convivial urban space: The case of sakarya street, Ankara
Şenlikli kentsel mekan: Ankara Sakarya Caddesi örneği
  1. Tez No: 415556
  2. Yazar: ZEYNEP MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma insanların kamusal bir alan olan sokakta yaşadıkları sosyo-mekânsal deneyimlerinin kentsel tasarım yaklaşımlarına konu olması gerekliliğine odaklanmaktadır. Tasarım ve planlama süreçleriyle ilgili olarak mekânın coğrafi, fiziksel ve yönetimsel boyutlarının incelenmesinin yanısıra mekânın bireylerin duyularını etkilemesi yoluyla kişiler üzerinde bıraktığı psikolojik etkilerin yani bireylerin deneyimleriyle ilgili elde edilen verileri de tasarım sürecine dâhil etmenin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu bakışaçısı ile kamusal hayatın ve kamusal mekânın nasıl karşılıklı etkileşim içinde oluştuğunu ve bir sokağın mekânsal oluşumunun insanların günlük deneyimleriyle nasıl bir ilişkisi olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Bu sebeple, bu tür mekânsal tasarımlar ile kişilerin duyuları ve psikolojilerini bütünleştiren bir yaklaşım olan muhabbetli, şenlikli, canlı (convivial) kenstel tasarım kavramı üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Ankara Kızılay merkezinde bulunan Sakarya Caddesi incelenmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra, yeni bürokratik ve politik merkez olarak önem kazanmaya başlayan Kızılay, 1980 sonrasındaki tüketim politikalarının kentte belirleyici olduğu süreçten ciddi anlamda etkilenmiştir. Fiziksel açıdan taşıt odaklı planlama yaklaşımları ile öncesinde yayaların aktif olarak tercih ettiği, zaman geçirdiği merkez artık yayalardan çok taşıtların merkezi olmuştur. Bu süreç içerisinde karşımıza çıkan kent merkezi içerisinde önemli bir yere sahip olan Sakarya Caddesi tarihten günümüze kadar geçen süreçte kullanıcı kitlesindeki değişim ve dönüşümlere rağmen hala farklı kesimden, yaştan, cinsten vb. insana hitap eden sayılı yaya sokaklarından biri olma özelliğini korumuştur. Caddenin geçmişten günümüze kadar geçen sürede yaşayan ve kullanılan mekân olma özelliği, beş ana kriter altında derlenen etkenler kapsamında bir saha çalışması ile ölçülmekte ve anket çalışması ile de sonuçlar değerlendirilmektedir. Çıkan sonuçlar ile tasarım sürecinde bir mekânın yaşayan mekân (convivial) olabilmesi için tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu tezin sonuçları, muhabbetli, şenlikli, canlı (convivial) kentsel mekânın tasarlanmasına girdi oluşturabilecek ve Sakarya Caddesinin bu denli yoğun kullanıma sahip olmasının altında yatan özellikleri içermektedir. Bu çalışmada geliştirilen ölçütler ve bulgular, mekân tasarımında geleneksel kentsel tasarım yaklaşımlarından daha fazlası olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study focuses on the necessity of socio-spatial experiences of people which are gained from the streets as a public space that are subject to urban design approaches. Besides analysis of geographical, physical and administrative dimensions of the place, which are related to design and planning processes, it reveals the necessity of including the psychological effects of the place on people via their senses, in other words, the information gathered through experiences to design process. By this way, it tries to explain the content of the relationship between daily experiences of people and spatial formation of a street, and public life and public place. Thus, the study focuses on Convivial Urban Design approach which brings together the emotions and psychology of people along with these kind of urban designs. In this context, the author investigates Sakarya Street which is located in the center of Kızılay, Ankara. Kızılay has gained importance as a new bureaucratic and politic center after proclamation of the republic, however, the period after 1980, covers the course which is determinant for consumer policy. It became a center for cars rather than pedestrians with car oriented planning approaches physically, which was used by civilians actively for spending time. The Sakarya Street, which has an important position within the city center, has conserved its importance as being one of limited pedestrian streets that appealing to people of various portions of city, age and gender from past to present. This importance is analyzed in terms of conviviality under five different criteria via a questionnaire and the results of this study is examined in detail. The results give recommendations about conviviality of a place, which can be adopted during design process. The results of this thesis reveals the indicators that can be used as inputs for design of a living and lively urban space and explains why Sakarya Street still has some characteristics that causes an intensive use. Criteria and findings discovered with this study show that there is more than conventional urban design approaches in space design.