OFDMA based device-to-device communication protocols
OFDMA tabanlı cihazdan cihaza haberleşme protokolleri
- Tez No: 415560
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, ad hoc ağlar için cihazdan cihaza (D2D) haberleşme protokollerinin fiziksel ve ortam erişim kotrolü katmanları ele alınmıştır. Frekans atlamalı ve küçük paket boyutları ile çalışan ağlar için dikgen sıklık bölümlemeli çoklu erişim (OFDMA) yöntemi temel alınarak dağıtık bir çözüm önerilmiştir. Girişim farkındalığı sağlamak için önerilen bir ortalama alınan güç bilgisi kestirimi yöntemi ve etkin bir uzamsal yeniden kullanım elde etmek için önerilen zaman dilimli bir baglantı planlayıcısı literatüre yapılan başlıca katkılardır. Özellikle akran keşfi ve baglantı planlama evreleri için tasarıma bakış açıları tartışılmıştır. Önerilen yapının Bluetooth gibi frekans atlamalı ve küçük paket boyutlu ağlarda veri hacmi artışı açısından kullanım olanaklarını göstermek için benzetim sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the physical and media access control layer (PHY/MAC) architectures of a device-to-device (D2D) communication protocol for ad hoc networks. We propose an orthogonal frequency-division multiple access (OFDMA) based distributed D2D solution for frequency hopping networks operating with small packet sizes. The main contributions to the literature are adding an average received power estimation method to achieve interference-awareness, and implementing a time slotted connection scheduler to attain efficient spatial reuse. Design aspects are discussed for both peer discovery and connection scheduling stages. Simulation results are presented to demonstrate the potential of the proposed structure from the throughput perspective in networks where a frequency hopping strategy is implemented, and the packet sizes are relatively small as in Bluetooth.