Dini değerleri aşağılama suçu-ifade özgürlüğü geriliminde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kriterleri
Blasphemy and freedom of expression under the European Court of Human Rights case law
- Tez No: 415561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SİNAN KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez kapsamında Türk Ceza Kanunu'nun 216/3 maddesinde düzenlenmiş olan dini değerleri aşağılama suçu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10.maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü ve Türk Ceza Hukuku yönünden incelenmektedir. Bu kapsamda, birinci bölümde ifade özgürlüğü ve nefret söylemi kavramları incelenmektedir. İlk olarak ifade özgürlüğü kavramı ve unsurları açıklanmaktadır. İkinci bölümde dine hakaret kavramı ele alınmakta ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları değerlendirilmektedir. Aynı bölümde bazı ülke örneklerine yer verilmekte ve bu konuda uluslar arası kuruluşların belgelerine değinilmektedir. Son olarak dini değerleri aşağılama suçu ceza hukuku yönünden incelenmektedir. Öncelikle tarihsel süreç ile kavramlara ilişkin açıklamalar yapılmaktadır. Daha sonra suçun hukuki konusu, faili ve mağduru açıklanmaktadır. Bunu takiben, suçun maddi ve manevi unsuru incelenmektedir. Yerel mahkemeler tarafından verilen bir takım kararlar incelenmektedir. Anahtar Kelimeler; Ġfade özgürlüğü, Nefret Söylemi, Dini Değerleri AĢağılama Suçu, Dine Hakaret
Özet (Çeviri)
This thesis studies the crime on blasphemy against religious values, which is defined in Article 216/3 of the Turkish Penal Law, within the context of Article 10 of the European Convention on Human Rights and Turkish Penal Law. The first chapter reviews freedom of speech and hate speech. In the first chapter, the concept of freedom of speech and its elements are explained. The second chapter discusses the blasphemy against religion and evaluates the decisions of European Court of Human Rights. This chapter also presents examples from other countries and reviews the documents of international institutions. In the third of last chapter, the crime of blasphemy against religion is reviewed within the context of penal law. Historical progress and concepts are explained. Then the legal nature (subject) of the crime, perpetrator and the victim are discussed. After this, financial and moral aspects of the crime are reviewed. Some of the decisions of local courts are examined. Key Words; Freedom of Expression, Hate Speech, Religious Defamation, Blasphemy