Tarımsal kalkınma kooperatiflerinde yönetime katılımı etkileyen faktörler: Aydın ili Ör-Koop örneği
Factors affecting of participation to the governance in agricultural development cooperatives: The case of (Ör-Koop) in Aydın
- Tez No: 415700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kooperatiflerin etkin yönetimi, ortakların yönetime katılımına bağlıdır. Çalışmamız; tarımsal kalkınma kooperatiflerindeki ortakların, yönetime katılma algısını etkileyen öncülleri açıklayabilmeyi amaçlamıştır. Araştırmada; yönetime katılma algısının öncülleri olarak, örgütsel davranış literatüründen iki kavram kullanılmıştır: Güven ve Örgütsel Bağlılık. Bu kavramlar genel olarak çalışan ve örgüt arasındaki ilişkiyi tanımlayan örgütsel davranış kavramlarıdır. Kooperatifin ortakları ise genellikle kendi kendilerinin patronu olan çalışanlar olsa da örgütsel bağlılık ve güven, onların kooperatifiyle ilişkisinde sosyal bir bağlantı olarak görülebilir. Çalışmanın araştırma sorusu; kooperatif ortaklarının yönetime duyduğu güven ve örgütsel bağlılığı onların yönetime katılma davranışı üzerinde etkili midir? Bu soruya cevap bulmak için araştırmanın bağımlı değişkeni“yönetime katılım algısı”; bağımsız değişkenleri ise“örgütsel bağlılık”ve“yönetime güven”olarak belirlenmiştir. Araştırma evreni Aydın ilinde tarımsal kalkınma kooperatifi alanında faaliyet gösteren 1741 ortaklı Ör-Koop kooperatifidir. Ör-Koop'tan 192 kooperatif ortağıyla anket çalışması yapılmış ve elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve güven, üyelerin kooperatif yönetimine katılım algısında pozitif yönlü güçlü bir etkiye sahiptir. Ancak devam bağlılığı ile yönetime katılım algısı arasında negatif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effective management of cooperatives is depend on participation of their members. Our study aims to explain the factors affecting members' perception of participation to the governance in the Agricultural Development Cooperatives. In this study, two terms were used from organizational behavior literature as precursors for perception of participation to the governance. These are trust and organizational commitment. These terms generally identify the relationship between organization and employee. Even if cooperative members are their own boss, trust and organizational behavior can be seen as a social link in their relationship with their cooperative. The question of study is that whether organizational behavior and trust toward their cooperative are effective elements on members' participation to the governance or not. In order to find an answer to this question, we identified are dependent variable, perception of participation to the governance, and two independent variables, organizational commitment and trust to governance. The example of our research is Ör-Koop Cooperative consisting of 1.741 partners and located in the province of Aydın. We conducted a pool on 192 members of cooperative and analyzed the data obtained in this research by using SPSS 21.0 Software. According to the results, trust and normative commitment, affective commitment have a strong and positive effect on members' participation to the governance cooperatives. However, there is negative relation between perception of participation to the governance and continuance commitment.