Augusto Boal'in 'Yasama Tiyatrosu' yönteminin hukuka ve demokratikleşmeye etkisi
The effect of Augusto Boal's 'Legislative Theatre' method on law and democratization
- Tez No: 415722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRDEN GÜNGÖREN BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sahne ve Görüntü Sanatları, Law, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yasama Tiyatrosu, Augusto Boal'in 1992-1996 yılları arasında Brezilya'nın Rio de Janeiro eyaletinde şehir meclisi üyesi olarak görev yaptığı dönemde deneyimlenmiş bir yöntemdir. Ezilenlerin Tiyatrosu'nun temel prensipleri eşliğinde forum tiyatrosu yönteminin, politika üretmek ve yasa tasarılarının hazırlanmasında kullanılmasıyla ortaya çıkan bu yöntem, doğrudan demokrasi uygulamalarının bir türü olarak değerlendirilebilir. Toplumsal adalet, maddi eşitlik ve özgürleşme perspektifine sahip Yasama Tiyatrosu, kaynakların kullanılması, dağıtılması ve kamusal politikaların belirlenmesinde halkın karar süreçlerine katılımını güçlendiren bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmanın amacı, Yasama Tiyatrosu yöntemini hukuk ve demokratikleşme bağlamında ele alarak, onu tanıtabilmektir. Bunun için öncelikle Yasama Tiyatrosunun hukuktaki yeri Eleştirel Hukuk Yaklaşımları bağlamında ele alınmıştır. Bunun ardından, hukuk ve toplumsal değişme arasındaki ilişkide, hukukun değişmeye aracılık edişine yer verilerek, Yasama Tiyatrosu yönteminin bu değişmede demokratikleşmeye nasıl katkı sunabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Legislative Theatre is a method that was experienced when Augusto Boal worked as a city council member in the state of Rio de Janeiro in Brazil between the years of 1992-1996. Emerged with the use of the forum theatre method in the production of politics and drafting the resolutions in company with the main principles of the Theatre of the Oppressed, this method can be considered as a type of the direct democracy practices. With a perspective of social justice, material equality and liberation, the Legislative Theatre can be regarded as a method that strengthens people's participation in decision making process for using and distributing resources and determining the public policies. The aim of this study is to present the Legislative Theatre by discussing it in the context of law and democratization. For this, primarily the place of the Legislative Theatre in law is evaluated in the context of Critical Judicial Approaches. Thereafter, it is evaluated how the law mediates the change in the relation between the law and the social change and how the Legislative Theatre method can contribute to the democratization during this change.