Yuvaya giden beş yaşındaki çocuklarda dikkat toplama çalışmaları
- Tez No: 41575
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKA ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
V. BÖLÜM ÖZET, SONUÇ, ÖNERİLER A ÖZET Bu çalışma, belli bir dikkat toplama eğitimi programının okul öncesi çocuklarının dikkat toplama gelişimlerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Giresun ilindeki okul öncesi kurumlara devam eden çocuklar arasından yaş, zekâ, cinsiyet ve SED değişkenleri gözönüne alınarak 40 çocuk seçilmiştir. Bu çocuklar içerisinden 20 tanesi deney grubu nu, diğer 20 tanesi kontrol grubunu oluşturmuştur. Gruplar 10 kız ve 10 erkek çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada gerçek deneme modellerinden öntest-sontest kont rol gruplu araştırma modeli kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi“t”testi ile yapılmış ve tablolar halinde özetlenmiştir. B SONUÇLAR - Deney grubundaki kızların dikkat toplama testinden aldıkları öntest-sontest puanlan arasındaki farklılık anlamlıdır. Sontest puan ları öntest puanlarından daha yüksek bulunmuştur. Böylece kız çocukların dikkat eğitiminden olumlu yönde yararlandıkları görülmüştür. Kontrol grubundaki kızların da dikkat toplama testinden aldıkları öntest-sontest puanları arasında anlamlı farklılık bulun -muştur. Bu bulguların ışığında kız çocukların yuva eğitiminden dikkat toplama konusunda yeterince yararlandığı söylenebilir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the affect of a certain programme of concentration education on improving the concentrations of pre-school children is investigated. A solution is searched for the problem by the model with prior test and ultimate test control groups. Our universe consists of children in Giresun, born in 1989 and attending any pre-school institution. Whereas, our sample comprises 40 children within this universe determined randomly on the basis of age, intelligence, sex and SED variables. First of all, using Columbia Mental Maturity Scale (CMM), whet her the children are at normal intelligence level or not is tried to un derstood. Having applied this test on randomly selected children, to the ones who are determined to be between Z.B (95-110), FTF-K (Concentration Test For 5-Year-Old Children) and 1st sub-test of FEW (Frostig Visual Perception Test) are applied. To 20 students in our sample, an education programme prepa red by combining education programme prepared by combining“Frostig Programme”and“Concentration Education Programme”is applied by us. This practice lasted 8 weeks. 58After the application of education programme, FTF-K and 1st sub-test of FEW are again applied to all children. In the analysis of the results of prior and ultimate tests, arith- methic averages of experiment and control groups are compared, and whether there exists a significant difference amon groups or not is tested using t-test. 59