İbn Şâhîn 'Nasihu'l-Hadis ve Mensûhuhu' adlı eserindeki metodu
İbnşâhîn's 'Nâsihu'l-Hadis and Mensûhuhu'
  1. Tez No: 415806
  2. Yazar: TAHA SEYİDOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AĞIRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İbn Şâhîn ve“Nâsihu'l-Hadîs ve Mensûhuhu”adlı eserindeki metodu adlı bu çalışmada İslâmî ilimlerde önemli bir yere sahip olan nesh konusu İbn Şâhîn'in görüşleri ışığında incelenmiştir. Çalışma, giriş, birinci, ikinci bölüm, üçüncü bölümler ve sonuç olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın yöntemi ve konunun işleniş biçimi ele alınmıştır. Birinci bölümde İbn Şâhîn'in hayatı incelenmiş, İkinci bölümde genel olarak nâsih ve mensûh hakkında bilgi verilmiş ve bu iki kavramın İslâmî ilimlerdeki önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde İbn Şâhîn'in görüşleri ışığında hadîsler ele alınmış ve bu konuda cumhûr ile İbn Şâhin'in görüşleri karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde konu özet olarak ele alınmış ve çalışmanın sonucunda elde edilen fikir ifade edilmiştir. Anahtar Sözcükler İbn Şâhîn, Hadîs, Nâsîh, Mensûh, Cumhûr,
Özet (Çeviri)
In this study titled as the method used in İbnŞâhîn's“Nâsihu'l-Hadîs and Mensûhuhu”, the issue of nesh, which has important place in Islamic sciences, has been investigated under the light of İbnŞâhîn's views. The study is composed of a total of five sections: introduction, three main sections and the conclusion. In the introduction part, the methodology used in handling the topic is presented. In the first section, the life of İbnŞâhîn has been analyzed. In the second part, information about nâsih and mensûh has been given with specific emphasis on the importance of these two terms in Islamic Sciences. In the third part, hadiths were discussed under the light of İbnŞâhîn's views and the views of İbnŞâhin and other scholars have been compared. In the conclusion part, the study is summarized and the idea obtained as a result of the study has been expressed. Key Words İbnŞâhîn, Hadith, Nâsîh, Mensûh, Other Scholars