Sulhi Dölek'in öykücülüğü
The storytelling of Sulhi̇ Dölek
  1. Tez No: 415867
  2. Yazar: TUĞBA ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALEF NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmamızda Sulhi Dölek'in öykücülüğü ele alınmaktadır. Dölek'in öy-külerinde kullandığı temaları, mekânları, kişileri ve zaman unsurlarını belirlemeyi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma sonunda Sulhi Dölek'in öykülerinde en çok kaçış, suç ve suçluluk duygusu, değişim, çatışma gibi temaların işlendiği tespit edilmiştir. Öykü-lerde mekân unsurunun bir dekor olarak kullanıldığı, ana karakterlerin genellikle erkekler olduğu, anlatım tekniği olarak genelde iç monolog ve diyalogların kullanıldığı, gelecek zamanla ilgili ifadelere hemen hemen hiç yer verilmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the storytelling of Sulhi Dolek. It aims to find out the themes, settings, story characters and time elements used by Dolek. The research has revealed that escape, guilt and feeling guilty, change and conflict are the commonly used themes in the stories of Dolek. It has further underlined that the setting of the story is used as a decor, main characters are commonly males; monologue and dialogue are usually used as storytelling techniques; future tense are scarcely used.