Gebelerde preeklampsi şiddetinin maternal serum ca-125 değeri ile ilişkisinin araştırılması
The study of relationship between maternal serum ca-125 level with severity of preeclampsia in pregnants
  1. Tez No: 416034
  2. Yazar: ERBİL KARAMAN
  3. Danışmanlar: UZMAN HASAN CEMAL ARK, UZMAN GÖKHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı preeklamptik gebelerde CA-125 seviyelerini ölçmek, kontrol grubu değerleri ile karşılaştırmak ve ayrıca preeklampsinin şiddeti ile maternal serum CA-125 düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır.Yöntem: Bu çalışmada mayıs 2011-kasım 2011 tarihleri arasında S.B. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniğine başvuran 58 preeklamptik gebe ile medikal problemi olmayan kontrol grubu olarak alınan 31 gebede maternal serum CA-125 düzeyleri ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır.Bulgular: Çalışmamızda ağır preeklampsi grubundaki hastalarda CA-125 değerleri, hafif preeklampsi grubundaki ve normal gruptaki hastalardan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Hafif preeklampsi grubu ile normal grup arasında ise CA-125 değerlerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır.Sonuç: Literatürde bu konudaki çalışmalar çelişkilidir. Ancak yüksek CA-125 seviyesi preeklampsinin şiddeti ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluate the level of CA-125 in preeclamptic pregnants and to compare with control group?s level and also to study whether if there is a relationship between the severity of preeclampsia and maternal serum level of CA-125.Method: The study group included 58 preeclamptic women and 31 healthy pregnant women served as the control group who was admitted to Kanuni Sultan Süleyman Research and Teaching Hospital between the date of may 2011-nowember 2011.Maternal serum CA-125 levels were measured and compared.Results: In our study, the CA-125 level in severe preeclamptic group was found significantly higher than the mild preeclampsia and control group. There was no significant difference between mild preeclampsia and control group?s CA-125 level.Conclusion: The studies are controversial in the literature.However the increased maternal serum CA-125 level is related with the severity of preeclampsia.