Preeklampsi ve gestasyonel diabetes mellitus tanısı alan gebelerde serum glutatyon ve koenzim Q10 düzeyinin incelenmesi
A study of serum glutathione and coenzyme Q10 levels in pregnant women diagnosed with preeclampsia and gestational diabetes mellitus
- Tez No: 733229
- Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL BESTEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Preeklampsi ve gestasyonel diabetes mellitus (GDM) gebeliğe bağlı maternal ve fetal morbidite ve mortalitelerin önde gelen nedenlerindendir. Her ikisinin de patogenezinde oksidatif stres önemli bir faktör olarak rol oynamaktadır. Buna bağlı olarak da oksidan/antioksidan dengesinin değiştiği bilinmektedir. Bu çalışmada gebelerde serum glutatyon ve koenzim Q10 düzeyleri ile preeklampsi ya da GDM arasındaki ilişki incelenmek istenmiştir. Anlamlı bulunması durumunda preeklampsi ve GDM'ye bağlı meydana gelen maternal ve fetal komplikasyonların engellenmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada hem dışarıdan takviye edilebilmesinin mümkün olması hem de serum seviyeleri ölçülebilir olmasından dolayı antioksidan olarak glutatyon ve koenzim Q10 kullanılmak istendi. Bu sayede hastalıkların hem tanısında ve şiddetinin izlenmesinde bir biyokimyasal belirteç olabileceği hem de hastalıklar açısından riskli olarak düşünülen gebelerde gebelik öncesi veya gebelik sırasında takviye edilerek hastalıkların önlenebileceği, ilerleyişinin durdurulabileceği ve tedavi edilebileceği düşünülmektedir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamızda vaka grubu olarak Kasım 2021 – Haziran 2022 ayları arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran 18-45 yaş arasında, 24 – 41. gebelik haftası arasında, tekil gebeliği bulunan, Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu 'nu okuyarak araştırmaya gönüllü olan klinik ve laboratuvar değerlendirme sonucu ; preeklampsi tanısı konan 60 gebe, GDM tanısı konan 60 gebe ve sosyodemografik özellikleri ve sağlık geçmişi benzer 1:1:1 oranında 60 gebe kontrol grubu olmak üzere 180 hasta kabul edildi. Bu gebelerden kan serum örnekleri toplanarak İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı'nda çalışıldı. BULGULAR: Gruplar arasında VKİ, Gebelik haftası, Gravida, Parite, Abortus ortalamaları açısından anlamlı fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Preeclampsia and gestational diabetes mellitus (GDM) are the leading causes of pregnancy-related maternal and fetal morbidity and mortality. Oxidative stress plays an important role in the pathogenesis of both. Accordingly, it is known that the oxidant/antioxidant balance changes. In this study, it was aimed to examine the relationship between serum glutathione and coenzyme Q10 levels and preeclampsia or GDM in pregnant women. If found to be significant, it is aimed to prevent maternal and fetal complications related to preeclampsia and GDM. In this study, it was desired to use glutathione and coenzyme Q10 as antioxidants because it can be supplemented externally and its serum levels can be measured. Because of this, it is thought that it can be a biochemical marker both in the diagnosis and monitoring of the severity of the diseases, and in pregnant women who are considered to be at risk for diseases, by supplementing them before or during pregnancy, the diseases can be prevented, their progression can be stopped and treated. MATERIALS and METHODS: In our study, the case group includes pregnant women who applied to the Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic between the months of November 2021 and June 2022, between the ages of 18-45, between the 24th and 41st weeks of pregnancy, with a single pregnancy. A total of 180 pregnant women participated in the study by reading the Informed Consent Form. As a result of clinical and laboratory evaluation, 60 pregnant women diagnosed with preeclampsia, 60 pregnant women diagnosed with GDM, and 60 pregnant women with similar sociodemographic characteristics and health history in a ratio of 1:1:1 were divided into the control group. Blood serum samples were collected from these pregnant women and studied in the Medical Biochemistry Laboratory of Istinye University Faculty of Medicine. RESULTS: There was no significant difference between the groups in terms of BMI, gestational week, Gravity, Parity, Abortion averages.