Stres maruziyeti sonrası uygulanan timokinon tedavisinin sıçanlarda öğrenme ve bellek üzerindeki etkisinin nmda reseptörleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of thymoquinone treatment applied after stress exposure on learning and memory in rats and its relationship with nmda receptors
- Tez No: 853968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÜSTÜNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Modern çağın hastalığı olarak nitelendirilen stres, hayata devam edebilme şansını arttırmak amacıyla birçok vücut sisteminin uyumunu içeren bir tepkidir. N-Metil D- Aspartat (NMDA) reseptörleri, öğrenme ve bellek süreçlerinde kritik bir rol oynar. Stres, bu reseptörlerin işleyişini etkileyerek öğrenme ve bellek yeteneklerimizi etkileyebilir. Timokinon, Nigella sativa bitkisinden elde edilen ve nöroprotektif özelliklere sahip bir bileşendir. Bu çalışma, stresin beyin üzerindeki etkilerini ve timokinonun bu etkileri nasıl modüle ettiğini, öğrenme ve bellek üzerindeki olası iyileştirici etkilerini anlamayı hedeflemektedir. Çalışmada 28 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol, timokinon, stres ve timokinon tedavisi uygulanan stres grupları olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Deneyde, sıçanların anksiyete düzeylerini ve öğrenme-bellek kapasitelerini değerlendirmek için açık alan testi, yükseltilmiş artı labirent testi, pasif sakınma testi ve Morris su labirenti testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Stress, described as the disease of the modern age, is a reaction that involves the adaptation of many body systems in order to increase the chance of continuing life. N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptors play a critical role in learning and memory processes. Stress can affect the functioning of these receptors, affecting our learning and memory abilities. Thymoquinone is a compound derived from the Nigella sativa plant that has neuroprotective properties. This study aims to understand the effects of stress on the brain and how thymoquinone modulates these effects and its possible ameliorative effects on learning and memory. In the study, 28 male Wistar albino rats were used. The rats were divided into 4 groups: control, thymoquinone, stress and thymoquinone-treated stress groups. In the experiment, open field test, elevated plus maze test, passive avoidance test and Morris water maze test were applied to evaluate the anxiety levels and learning-memory capacities of the rats.