Timokinon tedavisinin sporadik alzheimer modeli oluşturulmuş sıçan beyin dokusundaki mikroRNA ve mRNA ekspresyonu üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigating the mechanism on expression of MRNA and microrna triggered by timoquinon treatment in brain of sporadic alzheimer's disease model rats
- Tez No: 468684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Nöroloji, Biotechnology, Genetics, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Alzheimer hastalığı en sık rastlanan nörodejeneratif hastalıklardan birisidir. Hafıza ve öğrenme kontrolünün gerçekleştiği hipokampüs bölgesinde sinaptik yetmezlik, nöron hasarı ve nöron kaybı Alzheimer hastalığının nöropatolojik bulguları arasında sayılabilir. Moleküler boyutta incelendiğinde ise nöronların ölümüne ve sinaptik bağlantılardaki bozulmalara bağlı olarak apoptoz, nörogenez, hücre bölünmesi ve döngüsü, sağ kalım vb. yolaklarda gen düzeyinde ve protein düzeyinde bir çok regülasyon meydana gelmektedir. Ayrıca hücre fonksiyonunun epigenetik seviyede kontrolünde büyük önemi olduğu bilinen mikroRNA'ların Alzheimer hastalığında da etkili olduğu, hastalık süreciyle birlikte tekrardan düzenlendiği hem insan hem de hayvan çalışmalarıyla gösterilmiştir. Timokinon (TQ), Nigella sativa (çörek otu) bitkisinde %18.4-24 oranında bulunan en önemli biyoaktif bileşendir. Daha önce yapılan birçok çalışmada TQ'nun anti-oksidatif, anti-inflamatuar, anti-kanserojenik gibi pek çok yararlı etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Benzer şekilde nörolojik bozuklukların patolojilerinde TQ'nun nöroprotektif etkili bir bileşik olduğu bildirilmektedir. Aynı zamanda in vitro yapılan çalışmalarda TQ'nun Alzheimer hastalığına karşı nöroprotektif etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Fakat literatürde TQ'nun moleküler etki mekanizmasına dair in vivo çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, Amiloid beta (Aβ) ve Streptozotosin (STZ) ile indüklenen sporadik Alzheimer modellerinde Timokinon tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılmasını ve bu modellerden elde edilen hippocampus dokularında TQ'nun ilgili genlerin ve mikroRNA'ların ekspresyon düzeylerindeki etkisini araştırmayı amaçladık İnanıyoruz ki elde ettiğimiz veriler, TQ'nun henüz tedavi edici bir ilaca sahip olmayan Alzheimer hastalığında aday molekül olma potansiyeline ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is one of the most common neurodegenerative diseases. Synaptic deficiency, neuronal damage and neuron loss in the hippocampal region in which memory and learning control are performed are among neuropathological findings of Alzheimer's Disease (AD). At the molecular level, in response to neuronal death and deficiencies in synaptic connections, regulations at the gene and protein levels occur in the apoptosis, neurogenesis, cell division and cycling, survival, etc. pathways. It has also been shown in both human and animal studies that microRNAs, known to be a major factor in controlling cell function at the epigenetic level, are also effective in Alzheimer's disease and rearranged during the disease progression. Thymoquinone (TQ) is the most important bioactive component found in Nigella sativa (Black cumin) in the ratio of 18.4-24%. In many previous studies, it has been shown that TQ has many beneficial effects such as anti-oxidative, anti-inflammatory, and anti-cancerogenic. Similarly, it has been reported that TQ is neuroprotective against to the pathologies of neurological disorders. However, there is no in vivo study on the mechanism of molecular action of TQ in the literature while there are in vitro studies related neuroprotective effect of TQ on AD. We therefore aimed to compare the effects of TQ in the amyloid beta (Aβ) and Streptozotocin (STZ) induced sporadic Alzheimer's models and to investigate the effect of TQ on the expression levels of AD-related genes and microRNAs in hippocampal tissues We believe that the data we obtain will shed light on the potency of TQ as a candidate molecule in Alzheimer's disease which has not yet had an effective therapy.