Sitrininin TM3 leydig hücreleri üzerine etkisi
The effects of citrinin on TM3 leydig cells
- Tez No: 416112
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BELKIZ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mikotoksinler, insanlar ve hayvanlarda hastalıklara ve ölüme sebep olabilen, küfler tarafından üretilen sekonder metabolitlerdir. Mikotoksinler tüm dünyada yetiştirilen tarım ürünlerinin %25'inden fazlasını kontamine etmektedir. Kontaminasyon, tarım ürünleri toplanmadan önce olabileceği gibi toplandıktan sonra depolanma ve işlem görme sırasında da olabilmektedir. Hayvanlar ve insanlar mikotoksinlere yeme, soluma ve deri teması yoluyla maruz kalırlar. Bir mikotoksin olan sitrinin tahıllar, yağlı tohumlar, meyve ve sebzelerde sıklıkla bulunur. Bu nedenle insanlar ve hayvanlar sitrinine sürekli olarak maruz kalmaktadır. Sitrinin yaygın bulunan bir mikotoksindir ve bu mikotoksine maruz kalmak renal ve hepatik hastalıklara neden olmaktadır. Sitrininin hücrede oksidatif stresi arttırırak, hücre fonksiyonlarını bozduğu ve apoptotik hücre ölümünü arttırdığı yapılan çalışmalarda belirtilmektedir. Sitrinin erkek üreme sistemi ve fonksiyonunu olumsuz yönde etkiler. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda sitrininin, testis ve yardımcı üreme organlarının ağırlığının artmasına, anormal sperm sayısının artmasına, canlı sperm sayısının azalmasına neden olduğu, Leydig hücrelerinde testosteron üretimini azalttığı, buna bağlı olarak infertiliteye neden olduğu belirtilmektedir. Yapılan bu çalışmada sitrininin, hücre canlılığını azalttığı, lipit peroksidasyonu ve hidrojen peroksit miktarını arttırdığı, antioksidan bir enzim olan katalazı inhibe ettiği bulunmuş buna bağlı olarak hücrede oksidatif hasara neden olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca sitrininin TM3 Leydig hücrelerinde apoptoza neden olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, steroidogenik enzimler olan 3β-HSD ve 17β-HSD enzimlerinin aktivitesinin sitrininin etkisiyle azaldığı bulunmuş, buna bağlı olarak testosteron üretiminin azalabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mycotoxins are seconder metabolites produced by molds that can cause diseases and death in animals and humans. Approximately 25% of world's agricultural products are contaminated by mycotoxins. Contamination process can occur during harvesting, storage and manufacturing. Living organism can be expose to these mycotoxins with digesting, inhalation and dermal contact. Citrinin, which is a mycotoxin, is found in cereals, seeds, fruits and vegetables. Thus, humans and animals consistently encounter to mycotoxins. Citrinin is a mycotoxin that widely found and exposure to citrinin cause renal and hepatic diseases. Citrinin induces oxidative stress in cell and disrupts cell functions, then leads to apoptosis. Also citrinin effects male reproductive system and it's functions. In vivo studies established that citrinin reduces the weight of testis and relative organs, increases number of abnormal spermatozoa and decreases number of alive spermatozoa and testosterone levels in Leydig cells. Thus citrinin causes infertility. In the present study it was found that citrinin can cause oxidative stress in cell due to the fact that it decreases cell viability, increases the amount of hydrojen peroxide and inhibits catalase which is an antioxidant enzyme. Also it was determined that citrinin causes apoptosis in TM3 Lrydig cells. In addition it was found that the activity of steroidogenic 3β-HSD and 17β-HSD enzymes decrease by the effects of citrinin and therefore it was claimed that the production of testosterone might decrease.