Sitrininin tm4 sertoli hücreleri üzerine oksidatif etkisi
Oxidative effect of citrinine on tm4 sertoli cells
- Tez No: 487579
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada sitrininin testis TM4 Sertoli hücreleri üzerine oluşturduğu sitotoksisitenin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mikotoksinler, insanlar ve hayvanlarda hastalıklara ve ölüme sebep olabilen, küf mantarları tarafından üretilen sekonder metabolitlerdir. Günümüzde 300'den fazla mikotoksin türü tanımlanmış ve insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturan bu mikotoksinler ile yapılan çalışmalar artmıştır Tarım ürünleri, toplanmadan önce ya da toplandıktan sonra depolanma ve işlem görme sırasında küflerle kontamine olabilirler. İnsanlar mikotoksinlere, kontamine olmuş bitki kökenli gıdalar ve kontamine olmuş yemlerle beslenen hayvanlar yoluyla maruz kalabildiği gibi hava ve temas yoluyla da maruz kalabilir. Sitrinin yaygın bulunan bir mikotoksindir ve bu mikotoksine maruz kalmak renal ve hepatik hastalıklara neden olmaktadır. Sitrininin hücrede oksidatif stresi arttırırak, hücre fonksiyonlarını bozduğu ve apoptotik hücre ölümünü arttırdığı yapılan çalışmalarda belirtilmektedir. Sitrinin erkek üreme sistemi ve fonksiyonunu da olumsuz yönde etkiler. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda sitrininin, testis ve yardımcı üreme organlarının ağırlığının artmasına, anormal sperm sayısının artmasına, canlı sperm sayısının azalmasına neden olur. Sitrinin TM4 Sertoli hücrelerine 6, 12, 24, 48 ve 72 saat süreyle 25-200µM aralığında sekiz farklı konsantrasyonda uygulanmıştır. Sertoli hücrelerinde hücre canlılığı, hücre çoğalması, hücre sitotoksisitesi ve apoptoz/nekroz oranları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, sitrininin hücre canlılığı ile sentez fazındaki hücre sayısını azalttığını ve laktat dehidrogenaz aktivitesini arttırdığını göstermektedir. Ayrıca sitrinin hücre sitotoksisitesine bağlı olarak apoptoza ve nekroza yol açtığı açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the cytotoxicity that citrinine forms on the testis TM4 Sertoli cells. Mycotoxins are secondary metabolites produced by fungus that may cause diseases and death in humans and animals. Today, more than 300 mycotoxin species are defined and studies on these mycotoxins which are a significant threat on human health have increased. Agricultural products may be contaminated by molds before or after they are harvested during storing or processing. Humans may be exposed to mycotoxins through contaminated phytogenetic foods and animals fed with contaminated feeds, and through air and contact. Citrinine is a common mycotoxin, and exposing to this mycotoxin causes to renal and hepatic diseases. It is indicated in studies that citrinine disrupts cell functions and increases apoptotic cell death. Citrinine affects male reproductive system and its function adversely. In studies conducted on animals, citrinine causes to increase of testis and assisted reproductive organ weight, abnormal sperms and decrease of alive sperms. Citrinine is applied in TM4 Sertoli cells every 6, 12, 24, 48 and 72 between 25-200µM at eight different concentration. Cell viability, cell proliferation, cell cytotoxicity and apoptosis/necrosis rates in Sertoli cells are determined. Findings show that citrinine decreases the cell viability and number of cells at synthesis phase and increases lactate dehydrogenase activity. In addition, it is shown that citrinine causes to apoptosis and necrosis depending on the cell cytotoxicity.