Yerel yönetimlerin altyapı yatırımlarının finansmanında alternatif bir yöntem olarak sukuk ve bir model önerisi
Model proposal as an alternative method for the financing of infrastructure investments wi̇th local governments by sukuk
- Tez No: 549050
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde yerel yönetimlerin üzerine yüklenen altyapı yatırımlarının mevcut bütçeler ile sürdürülebilmesi ve mevcut konvansiyonel borç sistemi ile yönetilebilmesi oldukça zor, planlanan yatırımların yerine getirilmesi ise neredeyse imkânsızdır. Mevcut finansal yapılarını yönetmekte zorlanan yerel yönetimlerin gelecekte bu yatırımları gerçekleştirebilmek için hangi kaynakları kullanacakları ise tamamıyla muammadır. Bu çalışmanın amacı; bir taraftan altyapı yatırımlarına finansman kaynağı arayışında olan yerel yönetimlere alternatif bir kaynak sunmak, diğer taraftan gelişen islami bankacılık piyasalarında yeni yeni yer bulmaya çalışan ülkemiz islami bankacılık ürünlerine yeni, güvenilir ve yatırım yapılabilir ürünler ortaya koymaktır. Sukuk, her ne kadar geçmişten günümüze kadar devletlerin ve özel teşebbüslerin islami finans kaynağı olarak öne çıksa da, gelecekte yerel yönetimlerin vazifesi olan yatırımların finansmanında kaynak olarak kullanılacağı çok açıktır. Çalışma kapsamında kuramsal bilgi alanında sukukun tarihi, gelişimi ve türleri ile ilgili literatür taraması yapılarak, dünya sukuk piyasaları, sukuk kullanım alanları, ihraç yöntemleri ve sukuk piyasalarının ülkesel bazda özellikleri incelenmiştir. Somut bilgiler ışığında sukukun yerel yönetimlerin altyapı yatırımlarına uygulanabilir türleri hakkında modeller geliştirilmiştir. Ülkemizde islami bankacılık alanında uygulanan mevzuatın eksiklikleri tespit edilmeye çalışılarak, sukuk piyasalarının gelişimi ve dünya sukuk piyasaları ile denkleştirilmesi için yapılması gerekenler tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is very difficult to maintain the infrastructure investments that are installed on local governments with current budgets and manage them with the existing conventional debt system, and the planned investments are almost impossible. What resources will be used by local governments, which have difficulty in managing their existing financial structures in the future, is totally uncertain. The aim of this study is; to provide an alternative source of resources to local governments seeking financing for infrastructure investments on the one hand, on the other hand, our country is trying to find a new place in the developing Islamic banking markets with investment and goods. Although states and private enterprises from the past to the present as the source of Islamic finance, it is clear that in the future, local governments will be used as a source of financing investments. Within the scope of the study, by adding new information to the field of legal knowledge about the law, literature view about the history, development and types of law, world legal markets, law use areas, export method sand legal markets by examining the characteristics of the country on the basis of local knowledge in the light of concrete information models were tried to be revealed.in our country, it is tried to determine the deficiencies of the legislation applied in the field of Islamic banking, the development of sukuk markets and the ones that should be done in order to balance with the world sukuk markets.