Plörezili olgularda serum ve plevral sıvı laktat dehidrogenaz (LDH) değerlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 150915
  2. Yazar: NECATİ KELEMENÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
PLÖREZİT.İ OLSULARDA SERUM VE pr. EVRAT, SIVI TAKT AT DEHİDROGENAZ (IDH) DEGERT ERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, Aralık 1983 ile Mart 1985 tarihleri arasında serum ve plevral sıvı örnekleri aldığımız plevral effüzyonlu 22 si tüberküloz, 18 i malign, 8 i diğ§r infektif ve 8 i de transüdatif plörezili toplam 56 hastada T,DK seviyelerini inceledik» Serum t DE aktivitesi ortalamaları? Tb plörezili grupta 466.6+163.2 U/ml, malign plörezili grupta 736.7+503.8, diğer infektif plörezili grupta 507.5^439.3 ve transüdatif plörezili grupta ise 536. 3+ 226.8 U/ml idi. Sadece malign plörezili grubun ortalama T.DH değeri tüberküloz plörezi' li çrubunkinden önemli derecede yüksekti (p^0.05). Plevral sıvı T,DB aktivitesi ortalamaları; Tb plörezili grupta 656.6 + 240.4, malign plörezili grupta 1330. 3 ±593* 8, diğgr infektif plörezili grupta 1432.5+662.5 ve transüdatif plörezili grupta ise 298. 1+ 134.9 U/ml idi. Malign plörezili cmp ile diğer infektif plörezili gruplar arasındaki ortalamaların farkı daşında bütün gruplar arasında istatistik! olarak çok önemli farklar bulundu, (p £.0. 001 ). Plevral sıvı TDK/serum TDH oranları eksüdatif sıvılarda 0.6 dan büyük, transüdatif sıvılarda ise 0.6 dan küçük idi. Bu çalışma ile TDH incelemesinin, eksüdatif sıvıların transüdatif sı vılardan ayrılmasında faydalı olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OP SERUM AND PLEURA FLUID LACTATE DEHYDROGENASE (LDH) LEVELS IN THE CASES OF PLEURISY SUMMARY In this study, LDH levels were investigated in totally 56 patiei with pleural if fusion which of them 22 waf?eg@f tuberculous pleurisy 18 were of malignant pleurisy, 8 were of other infective pleurisy ai 8 were of transudative pleurisy. Mean serum LDH activities were 466.6 + 163.2 U/ml in the tubercu" us pleurisy group, 736.7^503.8 U/ml in the malignant pleurisy grouj 587.5Ç439.3 U/ml üt the other infective pleurisy group, and 536.3- 226,8 U/ml.£h the transudative pleurisy group.