Design and analysis of antennas mounted on cylinders for avionics applications
Aviyonik uygulamaları için silindir üstüne yerleştirilen antenlerin tasarımı ve analizi
- Tez No: 416418
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Konformal antenler aerodinamik karakteristiklerini bozmadıklarından dolayı uçak gövdelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, 2225-2275 MHz frekans bandındaki bir telemetri uygulamasının tasarım gereksinimleri ile uyumlu dikdörtgensel ya da bükümlü papyon geometriye sahip konformal şerit hat beslemeli yarık antenler ile eşdüzlemsel yama antenler tasarlanmış, simule edilmiş ve üretilmiştir. Bununla birlikte, antene ait fiziksel boyutlar ile antenin S_11, bandgenişliği ve uzak alan örüntüsü gibi elektromanyetik davranışları arasındaki ilişkiyi anlamak amacıyla bazı önemli tasarım parametreleri ile parametrik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan tüm antenler simulasyon sonuçlarının doğrulamak amacıyla üretilmiş ve ölçülmüştür. Üretim sürecinde bazı problemler yaşanmasına karşın ölçüm ve simulasyon sonuçlarının birbirleri uyumlu oldukları gözlenmiştir. Geliştirilen bükümlü papyon geometriye sahip yarık antenin çalışma bandgenişliğinin 2225-2275 MHz aralığında olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conformal antenna structures are widely used in airframes because of not disturbing the aerodynamic characteristics. In this study, stripline fed conformal slot antennas of rectangular and rounded bow-tie shaped geometries, and coplanar patch antennas are designed to comply with the design requirements of a telemetry application in the frequency band of 2225-2275 MHz. Furthermore, parametric studies are carried out for some crucial design parameters in order to understand the relation between the antenna physical dimensions and electromagnetic behavior such as S11, bandwidth and far-field patterns. All designed antennas are fabricated and measured to validate the simulation results. Although there are some problems occurred during fabrication process, measurement and simulation results agree well with each other. It is demonstrated that operating bandwidth of developed rounded bow-tie shaped slot antenna is 2225-2275 MHz.