Tedaviye erken ve geç başlayan meme kanserli hastaların denetim odağı ve bazı demografik değişiklikler bakımından karşılaştırılması
  1. Tez No: 41649
  2. Yazar: EMİNE MÜCELLA KARTOĞLU (ACAY)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Psikoloji, Oncology, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇ ve ÖNERİLER Özet Günümüzde kanser hastalarının yaşam kalitesi arttırılmakta ve yaşam süreleri uzatılmaktadır. Bununla beraber tedaviye başlamaları konusunda sorunlar devam etmektedir. Kanser gibi prognozu kötü olan bir hastalıkta tedaviye erken başlama kuşkusuz önem taşımaktadır.Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tedavide başarı şansı da o kadar artmaktadır. Tedavide gecikme nedenleri olarak ekonomik yetersizlik, ağrı yokluğu, eğitim düzeyi yanında kişisel özellikler ve psikolojik sorunlar da belirtilmektedir. Meme kanserli hastalardan tedaviye erken ve geç başlayanlar arasında denetim odağı algılamaları yönünden bir fark olup olmadığının ve ayrıca meme kanserli hastaların tedaviye başlama durumu ile eğitim, yaş ve medeni durum arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının incelendiği bir araştırma hastaların tedavilerinde psikolojik yardım sürecindeki uygulamalara ışık tutabilecektir. Bu çalışmada Rotter'ın Denetim Odağı Ölçeği RDOÖ, Kişisel Bilgi Formu (Form A) ve Bilgi Formu (Form B) kullanılarak tedaviye erken ve geç başlayan meme kanserli hastalar denetim odağı puanları, yaş, medeni durum ve eğitim düzeyi bakımından betimsel bir modelle incelenmiştir. 55Araştırma grubunu, Ankara Onkoloji Hastanesi 'nde tedavi görmekte olan meme kanserli hastalar oluşturmaktadır. Araştırma grubunda toplam 51 hasta bulunmaktadır. 51 hastanın RDOÖ puanları listelenmiş, bireyler, tedaviye geç ve erken gelme durumuna göre RDOÖ puanları bakımından karşılaştırılmıştır. Veriler“t”testi ile analiz edilmiştir. Ayrıca tedaviye erken veya geç başlama durumu ile eğitim düzeyi, yaş ve medeni durum değişkenleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Veriler 2x3 x2, 2x3 P ve 2x2 P testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç Bu araştırmada, önce kanser teşhisi konmuş hastalardan tedaviye erken ve geç gelenlerin RDOÖ puanları karşılaştırılarak incelenmiştir.Tedaviye erken başlayan meme kanserli hastaların RDOÖ puanları ortalamaları ile tedaviye geç başlayan meme kanserli hastaların RDOÖ puan ortalamaları arasında.05 düzeyinde (t:0.67) fark bulunmamıştır. Daha sonra tedaviye erken ve geç başlama durumu ile eğitim düzeyi, yaş ve medeni durum değişkenleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Tedaviye erken ve geç başlama ile eğitim düzeyi arasında.05 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Tedaviye geç başvuran 21 hastanın tamamı ilk ve lise düzeyindedir. Yüksekokul mezunların tamamının tedaviye 56
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays living quality of the cancer patients is increased and their living periods are extended. Nevertheless problems about beginning the cure of patients yet are continued. Early cure begin in a disease which has high prognosis such as cancer certainly is very important. An investigation on relation between cure begin period of the patients with breast cancer and focus of control, some demographic variables (age, level of education and maritial status)is lighted the way for works in order to facilitate early cure beginning. Rotter focus control of central scale, personal information form and information form had been used in this work. And the patients with breast cancer who begin to cure early and late had been investigated with a describing method in terms of focus of control point, age, maritial status and educational level. The invesgation group is formed from 51 patient with breath cancer who are being treated at the Ankara Onkology Hospital.Firstly, they had been compared in terms of RDOÖ points related with their status whether they come to the treate early or late. Datums had been analised with“t”test. There is no expressive difference had been found at 0.05 level. After that relations had been investigated between status of early begin to the cure and educational level, age, maritial status variables. Datums had been analised with using 2x3x*,2x3 and 2x2 P test. There had been found an expressive relation on.05 level between the education level and early or late begin to the cure. Whenever the education level is increase, cure is begun early. An expressive relation had been found at.05 level between age variable and early or late begin to the cure. It had been seen, that whenever the age of patients increase, they had been begun to the cure early. An expresive relation also had been found at.05 level between the maritial status variable and status of early and late begin to the cure. It had been seen that the married patients has a tendency about begin to the cure early. 70