Development of computer-controlled triaxial test setup and study on multistage triaxial test on sand
Bilgisayar kontrollü üç eksenli deney düzeneği geliştirilmesi ve kumda çok aşamalı üç eksenli deney çalışması
- Tez No: 416583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NABİ KARTAL TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İnşaat Mühendisliği, Industrial Design, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geoteknik mühendisliğindeki en önemli deneylerden biri üç eksenli deneyidir. Ancak deneyin zorluğu, yerli otomatik cihazlar üretilmeyişi ve Avrupa veya Amerika'da üretilen cihazların yüksek fiyatları sebebiyle Türkiye piyasasında yaygın olarak yapılmamaktadır. Bu çalışma, Türkiye ve Ortadoğu'da ilk kez bir tam otomatik bilgisayar kontrollü üç eksenli deney düzeneğinin geliştirilmesi odaklıdır. Yeni düzeneğin otomasyonu yalnız standart üç eksenli deney türleriyle sınırlı olmayıp, Ko konsolidasyonu ve özel gerilme izleri gibi ileri düzey kullanıcı ve araştırmacılara hitap eden deneyleri de kapsamaktadır. Tanınmış bir markanın ürettiği otomatik düzenekten alınan referans sonuçlar geliştirilen düzenekle elde edilenlerle uyumludur. Bu çalışmanın ikinci amacı, kumda çok aşamalı üç eksenli deneyinin uygulanabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla çok aşamalı deney için çeşitli yöntemler denenerek, üç ayrı numune üzerinde yapılan geleneksel deney sonuçlarına benzer doğru sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Kesmenin bir aşamasından diğerine geçerken kesme gerilmesini sabit tutmaktansa, kesmeyi sıfırlamanın doğru sonuç verdiği saptanmıştır. Aşamaları numune yenilmeye başladığında sonlandırmanın verdiği düşük sürtünme açısı yerine, deviatör gerilme zirveye ulaşıp sabitlendiğinde aşamayı bitirerek, daha isabetli sürtünme açısı değerleri elde edildiği gözlenmiştir..
Özet (Çeviri)
Triaxial test is one of the most important tests in geotechnical engineering. Yet, it is not commonly conducted due to its complexity and lack of automated devices in the Turkish market and the high price for those manufactured by European and American companies. This study focuses on developing a fully automated computer-controlled triaxial test for the first time in Turkey and the Middle East. The automation of the new setup is not limited to performing the standard tests, but also includes the advanced and custom tests like Ko consolidation and custom stress paths. Reference conventional triaxial tests are conducted on a well-branded automated device and their results are in agreement with the ones obtained using the developed setup. The second purpose of this study is to investigate the applicability of multistage triaxial test on sand. Various methods are tested to determine which one yields more accurate results that are closer to those found using the conventional triaxial test with three specimens. Fully removing the deviator stress, as opposed to maintaining it, at the end of every stage of shearing is found to give correct results. Stopping stages at peak deviator stresses is found to estimate a friction angle accurately, as opposed to the lower friction angle obtained by stopping at yielding of the specimen.