A mixed linear integer model for military facility layout optimization problem
Askeri tesis yerleşim optimizasyon problemi için karışık bir tamsayılı programlama modeli
  1. Tez No: 416646
  2. Yazar: HÜSEYİN BAHADIR ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT SÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. SABRİ TANKUT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Şantiye tesislerinin yerleşimi ve düzeni, inşaat projelerinin verimliliği, maliyeti ve süresi açısından önemli bir etkiye sahiptir. Şantiye yerleşim problemlerinin genel olarak esas amacı, ofis binaları, konutlar ve depo gibi geçici tesislerinin yerlerini inşaat faaliyetlerini asgari maliyetle yapabilmek için düzenlemektir. Askeri tesislerin yerleşimini gerektiren askeri tesis planlama problemi de şantiye tesislerinin yerleşim problemi ile benzerdir. Bu tez, hem askeri personel hem de askeri araçlar tarafından günlük aktivitelerde sıklıkla kullanılan mesafelerin optimizasyonu için uygun bir askeri tesis yerleşim modeli sunmaktadır. Askeri birliklerde günlük aktiviteler, mevcut programlara göre arazide sürekli bir yer değiştirmeyi gerektirir. Bu nedenle model, araçların yer değiştirme giderleri ile birlikte personelin yaptığı mesafeler düşünülerek oluşturulmuştur. Dahası, kurulan model, tesisler ile muhtemel istasyonlar arasındaki aylık bazda katedilen mesafelerin yanı sıra, tesis karakterlerine göre araç tipleri ile araç ve personel miktarlarını göz önünde bulundurmaktadır. Tesisler ve istasyonlar için en iyi yerleşim şeklini bulmak maksadıyla, bazı istasyonlara ait alternatif bölgeler modele dahil edilmiştir. Bu kapsamda, askeri tesis yerleşim problemi için karışık bir doğrusal tamsayılı model sunulmuştur. Devamında, oluşturulan karışık tamsayılı formül, AIMMS 4.2 versiyonu ile çözülmüştür. Alınan sonuçlar, hali hazırda bulunan askeri tesis yerleşim planı ile karşılaştırılmış ve sunulan modelin avantajları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The positioning and layout of facilities on a construction site has a significant impact on productivity, costs, and duration of construction projects. The main objective of general construction site layout planning problem is to arrange the temporary facilities such as office buildings, residences, and warehouse in such a way that the construction activities can be performed with minimal costs. The military facility layout planning problem which considers layout of military facilities is similar to the construction site layout problem. This thesis presents a military facility layout model to optimize the distances that are frequently used both by military personnel and vehicles in their daily activities. Daily activities of military troops require continuous displacement according to the schedules in military terrain. Therefore, the model has been developed by considering the movement costs of the vehicles along with the distances travelled by the personnel. Moreover, the model established here considers vehicle types, vehicle and personnel quantities according to facility characters as well as distances between facilities and possible stations travelled on a monthly basis. Alternative zones for some stations have been included in the model to find the best placement for facilities and stations. Within this context, a mixed linear integer model is presented for the military facility layout problem. Then, the developed mixed integer formulation was solved by using AIMMS ver. 4.2. The results were compared with an already existing military facility layout planning method and advantages of the proposed model were discussed.