Design considerations for modern railway stations; comparing Berlin, Beijing and Ankara
Modern istasyon binaların tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar; Berlin, Pekin ve Ankara karşılaştırılması
- Tez No: 416689
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye de hızlı tren dönemi Mart 2009 yılında Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hattının işletmeye açılmasıyla birlikte başlamıştır. 2009 dan 2015 yılına kadar birçok yeni hızlı tren güzergâhı ve bu güzergâh üzerinde yeni gar projeleri yürütülmüştür. Bu çalışmalara yenileri eklenerek devam etmektedir. Garın yapılacağı yerin şehir içindeki konumu, büyüklüğü, güvenlik kontrol sistemi, bilet kontrol sistemi, ticari alanların büyüklüğü, ilave fonksiyonlar vb. konuların garın tasarımını etkilediği ancak bu konuda Türkiye için referans olabilecek bir çalışmanın olmadığı görülmüştür. Bu çalışmada modern demiryolu garlarında gar tasarımını etkileyen parametreler konusunda araştırmalar yapılmış ve somut veriler sunulmuştur. Yapıldıkları ilin nüfusu, yolcu kapasitesi garların tasarımını belirleyen önemli parametrelerdendir. Bir garda yolculara yönelik birimler haricindeki ilave fonksiyonlar; garın yapılacağı yerin konumuna göre şehrin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmelidir. Nerede yapılmış olursa olsun garın kent içi ulaşım modlarıyla (metro, tramvay, banliyö) entegre edilmiş, ulaşımı kolay ve yaya-araç-taksi-toplu taşıma ilişkisinin de etkili bir şekilde çözülmüş olması gerekmektedir. Yolcuların nereden ve ne şekilde binaya girecekleri (güvenlik noktası), peronlara ulaşımda bilet kontrolünün yapılıp yapılmayacağı ya da nerede ve ne şekilde yapılacağı (bilet kontrol sistemi), gelen ve giden yolcuların peronlara ulaşımı ve tahliyesi hususları da bir garın tasarımını önemli ölçüde etkilemektedir. (Varış-Geliş –gidiş katları). Dünyada birçok ülkede yeni garlar inşa edilmektedir. Bunlardan yapıldıkları ülkelerin başkentlerinde bulunan; Almanya'daki-Berlin Merkez Garı ve Çin'deki-Pekin Güney Garı (1) inşa edildikleri yerle ilişkileri, (2) yaya-araç-taksi-toplu taşıma yaklaşımı açısından etkili çözümleri, (3) yolcu potansiyeline göre belirlenmiş gar büyüklüğü konularında ünlü garlardır. Bu çalışmada Türkiye'de başkent Ankara'da inşa edilmekte olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı; Berlin Merkez Garı ve Pekin Güney Garı ile tasarımı etkileyen parametreler ve mekânsal gereksinimler açısından karşılaştırılmış ve bununla ilgili bir liste oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
High Speed train era in Turkey has started in 2009 with the Ankara-Eskisehir high speed rail line. From 2009 until 2015, a number of high speed railway and new station construction projects haves been implemented. And new high speed rail line projects are in planned. Location of the station in the city, its dimensions, security check points, ticket checking system, the size of the retail places within the station and some other functions are critical for the design of railway stations, however it is realized that many of the mentioned parameters are not taken into account. In this study, the parameters affecting design of modern stations are investigated. The population of the city and the passenger capacity are the two important parameters that have to be considered while designing a railway station. Additional spaces that may or may not be necessary for passenger needs must be determined according to the location of the station and according to the requirements of the city. No matter where it is constructed, the station must be easily accessible by public and private transport means. The location of the passenger entrance/exit doors, whether there will be a security check point or not, the location of the ticket checking system are important parameters that have to be taken into account while designing a station. A number of new railway stations have been constructed around the world recently. Among these new stations, Berlin New Central Station in Germany and Beijing South Railway Station in China are the two famous stations. Their success is mainly due to the (1) good connection of the station buildings with their location, (2) the efficient solution in terms of passenger's access to the station buildings either pedestrian, vehicular or public transportation means, (3) the size of the stations are determined in accordance with the projected passenger capacity. In this study, Ankara high speed railway station is compared with the Berlin and Beijing high speed railway stations in terms of spatial requirements and the parameters affecting their design.