Bayındır baraj gölü (Ankara) Rotifera faunasının taksonomik ve limnoekolojik yönden incelenmesi
Taxonomical and limnoecological investigation of Rotifera fauna in Bayindir dam lake (Ankara)
- Tez No: 416750
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ATASAĞUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Mart 2012-Şubat 2013 arasında beş farklı istasyonda aylık periyotlarla gerçekleştirilen bu çalışmada, Bayındır Baraj Gölü (Ankara)'nün Rotifera faunası ile bazı fiziksel ve kimyasal değişkenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonunda 19 familya içerisinde dağılmış 31 cinse ait toplam 82 Rotifera türü tespit edilmiştir. Bunlardan çoğunluğu Lecanidae familyasına aittir (13 tür, %16). Belirlenen türlerin tamamı Bayındır Baraj Gölü için, bu türlerden Habrotrocha aspera (Bryce, 1892) ise Türkiye Rotifera faunası için yeni kayıttır. Çalışma süresince Keratella cochlearis (Gosse, 1851) birey sayısı (%42) ve ortaya çıkış sıklığı bakımından en baskın tür olmuştur. Bayındır Baraj Gölü'nde bulunan Rotifera türlerinden elde edilen veriler Sorensen benzerlik indeksi, Shannon-Wiener çeşitlilik indeksi, Margalef tür zenginliği indeksi, Pielou düzenlilik indeksi, Simpson baskınlık ve çeşitlilik indekslerine göre analiz edilmiştir. Kanonik Uyum Analizi (CCA) sonuçları Rotifera komünite yapısını etkileyen en önemli çevresel değişkenlerin su sıcaklığı, çözünmüş oksijen doygunluğu, elektriksel iletkenlik, klorofil a, ortofosfat, toplam azot ve toplam sertlik olduğunu göstermiştir. OECD ölçütleri ve Carlson trofik durum indeksinin (TSI) ortalama değerlerine göre baraj gölünün ötrofik seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out at monthly intervals in five different stations between March 2012 and February 2013, it was aimed to determine Rotifera fauna and some physical and chemical variables of the Bayındır Dam Lake (Ankara). As a result of the study, total 82 Rotifera species belonging to 31 genera distributed within 19 families were identified. Of these, the majority belonged to the family Lecanidae (13 species, 16%). All of the determined species are new records for Bayındır Dam Lake. Of these, Habrotrocha aspera (Bryce, 1892) is also a new record for the Turkish Rotifera fauna. During the study, Keratella cochlearis (Gosse, 1851) was the most dominant species with respect to individual number (42%) and frequency of occurrence. The data obtained from the Rotifera species of Bayındır Dam Lake were analysed by Sorensen similarity index, Shannon-Wiener diversity index, Margalef's species richness index, Pielou's evenness index, Simpson's dominance and diversity index. The results of Canonical Correspondence Analysis (CCA) indicated that water temperature, dissolved oxygen saturation, electrical conductivity, chlorophyll a, orthophosphate, total nitrogen and total hardness were the most important environmental variables influencing Rotifera community structure. According to the mean values of OECD criterias and Carlson's trophic state index (TSI) the dam lake was eutrophic.