Farklı lise türlerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin şiddet algısı üzerine sosyolojik bir inceleme: Kayseri'de bir saha araştırması
A sociological study on the perception of violence of students studying in different high school types: A field study in Kayseri
  1. Tez No: 626722
  2. Yazar: YILDIRIM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı liselerde yaşanan şiddet olayları, akran zorbalığı ve şiddet algısının lise türlerine göre farklılaşmasının arka planında yer alan sosyolojik nedenleri, lise türlerine göre karşılaştırmalı olarak ortaya çıkarmaktır. Bu çerçevede farklı lise türlerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin lise türü tercihinde etkili olan dinamiklerin varlığı ile birlikte; ailelerin gelir düzeyi, aile tipleri, göç, aile içi şiddet, yaşanılan çevre, öğrenime devam edilmekte olan okulunşiddet kültürü; sigara, alkol ve madde bağımlılığı, medya ve internet alışkanlıkları, bir yakının ceza evinde olması ve şiddeti tercih edilebilir kılan düşünüş biçimlerinin lise türlerine göre farklılaşmasının sosyolojik nedenleri sorgulanmıştır. Bu çalışma farklı lise türlerinde öğrencilerin şiddet algılarını şekillendiren nedenleri ve şiddet algılarını nasıl anlamlandırdıklarını sosyolojik temelde incelemesinin amaçlanması nedeniyle nicel verilere ihtiyaç duyulmuştur.Araştırma nicel verilerin derlendiği araştırma deseni ile yapılandırılmış betimleyici bir araştırmadır. Temel konusu lise öğrencilerinin şiddeti algılayış biçiminin lise türlerine göre farklılaşmasının ardında yatan sosyolojik nedenleriortaya çıkarmak bu araştırmada öğrencilerin ailelerinin sosyoekonomik durumları, eğitim durumları gibi demografik özellikleri şiddeti algılayış ve şiddete maruz kalma ve şiddet ortamları incelenmiştir. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kayseri İli Tomarza İlçesinde öğrenime devam eden farklı lise türlerinden seçilen dört lisede anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temelinde sınanmaya yönelik bir bakış açısı olduğu için pozivitist yöntem seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the sociological reasons in the background of differentiation of high school students according to the violence events, peer bullying and violence perception in high schools. In this context, together with the existence of dynamics which are effective in the choice of high school type of students who are studying in different high school types; income level of families, family types, immigration, domestic violence, living environment, violence culture of the school in which the education is continuing; the sociological causes of smoking, alcohol and drug addiction, media and internet habits, the presence of a relative in a prison house and the differentiation of thinking styles according to high school types were questioned. The aim of this study was to investigate the reasons that shape students' perceptions of violence and how they make sense of violence on different sociological levels. The study is a descriptive study structured with a research design in which quantitative data are collected. The main subject of this study is to reveal the sociological reasons behind the differentiation of high school students' perceptions of violence according to the high school types. The research was carried out in four high schools selected from different high school types in Tomarza District of Kayseri Province in 2018-2019 academic year. The posivitist method was chosen because it had a testing perspective.