Şap aşısı üretiminde kullanılan BHK 21 (Bebek hamster böbrek hücresi) hücresine kadmiyumun etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cadmium on BHK 21 cells (Baby hamster kidney) used in foot and mouth disease vaccine production
  1. Tez No: 416969
  2. Yazar: EDA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ REHBER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanlarda görülen viral bir hastalıktır. Hastalıkla mücadele yollarından biri şap virüsünün inaktif hale getirilmesiyle hazırlanan aşı uygulamasıdır. Şap virüsünün üretilip çoğaltılmasında BHK 21 hücresi kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kadmiyum iyonunun BHK 21 hücresinin canlılığına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, BHK 21 tek tabaka hücre kültüründe çalışılmıştır. Besi yeri ortamındaki diğer değişkenler sabit tutularak farklı kadmiyum derişimlerinin etkisi araştırılmıştır. Kültür kabında çoğaltılan hücrenin yaşamını sürdürebileceği en yüksek kadmiyum derişimi, sitotoksisite belirleme yöntemleri olan MTT (metiltiazoldifenil-tetrazolyum bromür) ve tripan mavisi deneyleri ile belirlenmiştir. Kadmiyum tayini alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile yapılmıştır. Hücrenin %75 oranında yaşayabildiği besi ortamındaki kadmiyum derişimi 2,27 ± 0,02 mg/L olarak bulunmuştur. Yapılan denemelerin sonucu olarak 2,5 ± 0,2 mg/L, 2,9 ± 0,2 mg/L ve 4,5 ± 0,3 mg/L kadmiyum içeren besi ortamında sırasıyla % 58, % 50 ve % 35 hücre canlılığı gözlenmiştir. Ayrıca kadmiyumun hücrede birikim yapıp yapmadığı da hücre canlılığının % 75 olduğu 2,27 ± 0,02 mg/L'lik Cd derişiminde araştırılmıştır. Sonuç olarak hücrede yaklaşık % 10 Cd birikimi olduğu bulunmuştur. Hücre çoğalma ortamındaki kadmiyum derişimi arttığında hücre kültürlerinin verimliliğinin olumsuz olarak etkilendiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foot-and-mouth disease is a viral disease of cloven hoofed animals. One of the ways to combat the disease is the application of foot-and-mouth disease vaccine prepared by inactivating viruses. To produce and growth of foot-and-mouth disease virus BHK 21 cells are used. In this study, the effect of the cadmium ions on the viability of BHK 21 cell was investigated. For this purpose, BHK 21 was studied in monolayer cell culture. The effect of different cadmium concentrations was investigated by keeping constant other parameters in the medium. The maximum cadmium concentration in culture flask in which the cell can maintain its viability was determined by MTT (methylthiazole difenil-tetrazolium bromide) and trypan blue assay methods which are cytotoxicity determination methods. Cadmium determination is made by flame atomic absorption spectrometry. Cadmium concentration in the medium in which 75% of the cells can live was found as 2.27 ± 0.02 mg/L. As a result of the trials, in a medium containing 2.5 ± 0.2 mg/L, 2.9 ± 0.2 mg/L and 4.5 ± 0.3 mg/L cadmium, there are 58 %, 50 % and 35 % cell viability was observed, respectively. It is also investigated that whether cadmium accumulates or not in the cells at cadmium concentration of 2.27 ± 0.02 mg /L in which the cell viability is 75%. As a result it was found that there is about 10 % Cd accumulation in the cells. It was demonstrated that when cadmium concentration increases in the cell growing medium the efficiency of cell culture medium is affected adversely.