Farklı ısıl işlem görmüş formadur 2738 malzemesinin elektro erozyon ile mikro delinebilirliğinin incelenmesi
Investigation of drillability of diffirent heat treated formadur 2738 on a electro discharge machine
  1. Tez No: 416968
  2. Yazar: ZAFER SELÇUK YİRMİBEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DİLİPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Formadur 2738 Malzemesinin EEİ yöntemi ile mikro delinebilirliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Formadur 2738 özellikle kalıpçılık ve savunma sanayinde sıklılıkla kullanılan bir malzemedir. Çalışma kapsamında Formadur 2738 malzemesi farklı ısıl işlemlere tabi tutulmuştur. Bu amaçla Formadur 2738 malzemesine normalizasyon (havada ve suda soğutma) ısıl işlemi uygulanmıştır. Daha sonra boşalım akımı, elektrot devir sayısı ve püskürtme basıncı parametrelerinin delme işlemindeki etkisi incelenmiştir. Deneylerde iş parçası işleme hızı (İİH) ve elektrot aşınma hızı (EAH) çıktı parametresi olarak alınmıştır. Deneyler sonrasında işleme parametreleri ile uygulanan ısıl işlemin EEİ delik delme işlemlerinde İİH ve EAH değerleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneyler sonrasında boşalım akımının artması ile EEİ ve EAH değerleri artmıştır. Dielektrik püskürtme basıncının artması ile İİH değerleri artarken EAH değerleri azalmıştır. Elektrot devir sayısının artması ile ise EEİ ve EAH değerlerinin arttığı tespit edilmiştir. Çalışmada uygulanan ısıl işlemin İİH ve EAH değerleri üzerindeki etkileri de incelenmiş ve ısıl işlemlerin İİH ve EAH değerleri üzerinde etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate micro drill ability of Formadur 2738. Formadur 2738 is a material used in especially moulding and the defence industry. Formadur was subjected to different heat treatments under study. For normalizing (air and water cooling), heat treatment was applied to Formadur 2738. Afterwards, the effect of discharge current, electrode speed and injection pressure examined during hole making. In experiments workpiece processing speed and electrode wear rate were taken as the output parameter. After the experiments, the effect of heat treatment and processing parameters on WPMS and EWR were examined during EDM drilling operation. In the end of experiments discharge current was seen as the most effective parameter. While discharge current increased, WPMS and EWR were increased. When dielectric pressure increased, also WPMS increased but EWR decreased. When electrode rpm increased both WPMS and EWR had increased. The effect of the heat treatment on WPMS and EWR has been examined and it has been found that the heat treatment has no effect on WPMS and EWR.