Yeni bakır (II) komplekslerinin sentezi ve bitki glutatyon redüktaz enzim aktivitesinin incelenmesi
Synthesis of new copper (II) complexes andinvestigation of theirplant glutathione reductase enzyme activities
- Tez No: 416970
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada 9 tane yeni kapalı formülü CuLnX2 olan ( n: 2 veya 4, X: Br, L: 2-aminopiridin (1), 2-aminopirimidin (2), 2-amino-1,3,5- triazin (3), 2-guanidobenzimidazol (4), 1,3,5-triazino(1,2-a)benzimidazol-2-amin,3,4-dihidro-4-(2-tiyofen) (5), 1,3,5-triazino(1,2-a)benzimidazol-2-amin,3,4-dihidro-4-(4-imidazol) (6), 2-guanidinobenzotiyazol (7), 4H-1,3,5-triazino(2,1-b)benzotiyazol-2-amin, 4-(2-tiyofen) (8), 4H-1,3,5-triazino(2,1-b)benzotiyazol-2-amin, 4-(4-imidazol) (9) ) bakır (II) kompleksleri sentezlenmiş ve yapıları spektrofotometrik (LC-MS, FTIR) ve iletkenlik yöntemi ile aydınlatılmıştır. Bunlarınkloroplastan izole edilen bitki glutatyon redüktaz enzimi üzerindeki etkileri (IC50) florometrik yöntem ile belirlenmiştir. En yüksek glutatyon redüktaz inhibitör aktivitesini bis{1,3,5-triazino(1,2-a)benzimidazol-2-amin,3,4-dihidro-4-(4-imidazol)}bakır(II) bromür kompleksi göstermiştir. Ayrıca, komplekslerin karbonik anhidraz (CA) ve fotosistem (II) (PS II) inhibitör aktiviteleri Rus ortaklar tarafından (TÜBİTAK Projesi No: 212T089) çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nine new Cu(II) complexes with molecular formula CuLnX2 (( n: 2 or 4, X: Br, L: 2-aminopyridine (1), 2-aminopyrimidine (2), 2-amino-1,3,5-triazine (3),2-guanidobenzimidazole (4), 1,3,5-triazinone(1,2-a)benzimidazole-2-amine, 3,4-dihydro-4-(2-thiophene) (5), 1,3,5-triazinone(1,2-a)benzimidazole-2-amine,3,4-dihydro-4-(4-imidazole) (6), 2-guanidinobenzotiyazole(7), 4H-1,3,5-triazinone(2,1-b)benzothiazole-2-amine,4-(2-thiophene) (8), 4H-1,3,5-triazinone(2,1-b) benzothiazol-2-amine,4-(4-imidazole) (9)) were synthesized and their structure were identified with spectrophotometric methods (LC-MS, FTIR) elemental analysis and conductivity measurements. Their effect (IC50) on plant glutathione reductase enzyme isolated from chloroplast weredeterminedby fluorometric method. 1,3,5-triazinone(1,2-a)benzimidazole-2-amine,3,4-dihydro-4-(4-imidazole) copper (II) bromide showed the highest glutathione reductase inhibitory activity. In addition, photosystem (II) andcarbonic anhydrase (CA) inhibitory activities of the complexes was studied by Russian partners (TÜBİTAK Project No: 212T089).